Podczas obchodów święta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, które odbyły się 27 maja w Białymstoku wręczyłem funkcjonariuszowi sierż. szt. Markowi Lutyńskiemu nagrodę Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji, który na początku roku został ciężko ranny podczas próby zatrzymania przemytników na trasie Suwałki-Bakałarzewo. Życzyłem mu szybkiego powrotu do pełnego zdrowia i służby.

30 stycznia 2019 roku we wsi Orłowo (powiat suwalski) dwa dostawcze auta nie zatrzymały się do kontroli. Uciekając z dużą prędkością wpadły na kolczatkę i jedno z nich potrąciło funkcjonariusza. W ciężkim stanie trafił on do suwalskiego szpitala, skąd później został przetransportowany do szpitala MSWiA w Warszawie. Policja zatrzymała sprawców.

Od momentu zdarzenia na bieżąco interesowałem się stanem zdrowia rannego funkcjonariusza. 26 lutego 2019 roku odwiedziłem go w szpitalu MSWiA w Warszawie i podziękowałem mu za jego postawę i odwagę w walce z przestępcami. Zapewniłem wówczas o gotowości udzielenia wszelkiego wsparcia i pomocy funkcjonariuszowi, jego rodzinie oraz innym strażnikom granicznym biorącym udział w akcji, w postaci m. in. opieki psychologicznej.