23 kwietnia 2021 roku (piątek) w Zespole Szkół Technicznych im. Władysława Stanisława Reymonta w Czartajewie (powiat siemiatycki) wręczyłem dyplom, list gratulacyjny i nagrodę Erykowi Obniskiemu, uczniowi tej Szkoły, który zajął II miejsce w kategorii szkół ponadpodstawowych VIII edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas się zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej.
W spotkaniu uczestniczyli: rodzice laureata, dyrektor Zespołu Szkół Technicznych im. Władysława Stanisława Reymonta w Czartajewie Marta Izabela Jakimiuk, opiekunka pracy konkursowej ucznia Sylwia Pierlejewska, Starosta Siemiatycki Marek Bobel oraz dziennikarze lokalnych i regionalnych środków przekazu.
Gratulując Erykowi wysoko ocenionej przez Komisję pracy konkursowej i zajętego drugiego miejsca, a także nawiązując do organizacyjnego i inwestycyjnego rozwoju Szkoły powiedziałem m.in.: Za chwilę odbędzie się konferencja, podczas której przyjrzymy się szkolnym inwestycjom i nowym inicjatywom organizacyjnym zapewniającym rozwój i dobrą przyszłość Zespołu Szkół Technicznych w Czartajewie. Ale zawsze i wszędzie, a zwłaszcza w szkole, najważniejszy jest człowiek, uczeń. Tacy zdolni i ambitni uczniowie, jak Eryk Obniski to największy kapitał każdej placówki edukacyjnej. Jesteś– zwróciłem się bezpośrednio do Eryka- dumą i radością Twoich rodziców, nauczycieli i szkoły, która zapewnia Ci we współdziałaniu z rodziną dalsze kształcenie i wychowanie. Gratuluję i cieszę się razem z Tobą i razem z Wami.
Tegoroczny VIII Konkurs Historyczno-Literacki „By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej odbył się w trudnych warunkach szczególnej organizacji roku szkolnego wynikającej z epidemii koronawirusa, w związku z czym uczestniczyła w nim mniejsza niż w poprzednich latach liczba uczniów; przesunięciu uległ również końcowy termin przyjmowania prac konkursowych oraz data podsumowania Konkursu.
Jednym z celów Konkursu było głębsze zainteresowanie uczniów szkół podstawowych oraz szkół ponadpodstawowych w województwie podlaskim trzema, połączonymi tragicznie ze sobą, wydarzeniami z najnowszej historii naszej Ojczyzny – Zbrodnią Katyńską, Katastrofą Smoleńską i Obławą Augustowską.
Ze względów epidemicznych konieczna była rezygnacja w tym roku z tradycyjnej uroczystej gali podsumowania Konkursu. Jego wyniki zostały przekazane osobom zainteresowanym oraz mediom, a dyplomy, listy gratulacyjne i nagrody laureatom i uczestnikom Konkursu oraz ich opiekunom są wręczane indywidualnie.
Komisja Konkursowa w składzie:
- r hab. Barbara Falińska
- dr hab. Krzysztof Jasiewicz
- dr hab. Krzysztof Sychowicz
- dr hab. Krzysztof Filipow
- mgr Bożena Dzitkowska
- dr Krzysztof Mielnicki
- Prałat Stanisław Wysocki
- dr Jarosław Schabieński
- mgr Lidia Kłoczko
- mgr Małgorzata Kleszczewska
- mgr Małgorzata Kap
- mgr Jadwiga Pusz
- mgr Marek Krzysztof Brzozowski
w kategorii szkół podstawowych najwyżej oceniła następujące prace:
pierwsze miejsce: Natalia Wojciechowska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 im. Tadeusza Kościuszki w Wysokiem Mazowieckiem,
drugie miejsce: Hanna Horoszewska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 1 w Łomży,
trzecie miejsce: Natalia Tymińska, uczennica Szkoły Podstawowej nr 2 i. Mikołaja Kopernika w Wysokiem Mazowieckiem.
Wyróżnienia otrzymali:
Anna Jurkiewicz, uczennica Szkoły Podstawowej nr 9 im. Włodzimierza Puchalskiego w Suwałkach,
Kacper Baczewski, uczeń Szkoły Podstawowej im. Stefana Czarnieckiego w Tykocinie,
Natalia Rogucka, uczennica Szkoły Podstawowej im. ks. Michała Sopoćki w Księżynie.
W kategorii szkół ponadpodstawowych Komisja Konkursowa najwyżej oceniła następujące prace:
pierwsze miejsce: Kinga Weronika Dudko, uczennica TEB Edukacja w Białymstoku,
drugie miejsce: Eryk Obniski, uczeń Zespołu Szkół Technicznych im. Władysława Stanisława Reymonta w Czartajewie,
drugie miejsce: Mateusz Gutowski, uczeń Zespołu Szkół im. Bolesława Podedwornego w Niećkowie,
trzecie miejsce: Kamil Nikiforow, uczeń Augustowskiego Centrum Edukacyjnego w Augustowie.
Patronat medialny nad tegoroczną VIII edycją Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”. W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej przyjęły następujące środki przekazu:
TVP Białystok, Radio Białystok, Radio Podlasie i Regionalny Portal Informacyjny, TV Trwam, Podlasie24.pl, Radio 5, „Przegląd Powiatowy” w Augustowie, „Gazeta Współczesna”, Portale internetowe: Suwałki 24, Augustów24, isokolka.eu, Suwałki info, Niebywałe Suwałki
Jako organizator Konkursu, wraz z Panią Beatą Pietruszką – Podlaskim Kuratorem Oświaty w Białymstoku, która jest jego współorganizatorem, gratuluję laureatom, dziękuję wszystkim jego uczestnikom, nauczycielom i opiekunom, dyrektorom szkół, rodzicom, członkom Komisji Konkursowej oraz mediom za zaangażowanie w to ważne edukacyjno-wychowawcze przedsięwzięcie.
Aktualnie trwa okres przygotowywania prac konkursowych do kolejnej IX edycji Konkursu w roku szkolnym 2020/2021.
Wręczenie dyplomu, listu gratulacyjnego i nagrody Erykowi Obniskiemu, uczniowi Zespołu Szkół Technicznych im. Władysława Stanisława Reymonta w Czartajewie.
Relacje:
https://zst.czartajew.pl/start/index.php/aktualnosci/rok-szkolny-2020-21/1987-nasz-sukces
http://podlasie24.pl//siemiatycze/region/sukces-ucznia-z-czartajewa-31aa2.html