14 sierpnia 2023 roku (poniedziałek) wziąłem udział w pikniku militarnym „Silna Biało-Czerwona” zorganizowanym przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Podczas pikniku miałem przyjemność odczytać okolicznościowy list Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka z okazji Święta Wojska Polskiego.

Piknik był niepowtarzalną okazją, aby zobaczyć sprzęt, w który wyposażona jest polska armia: czołg K2, KTO Rosomak, WR Langusta, Poprad oraz Rak. Bezpośredni kontakt z profesjonalną załogą oraz możliwość zapoznania się z budową sprzętu wojskowego pozwoliły poznać specyfikę służby w wybranych specjalnościach wojskowych. Odbył się również pokaz dynamiczny wyszkolenia żołnierzy, medycyny pola walki oraz udzielania pierwszej pomocy, dzięki którym uczestnicy pikniku mogli zapoznać się z obrazem codziennej służby żołnierza.

W stoiskach punktów rekrutacyjnych obecni byli przedstawiciele Wojskowych Centrów Rekrutacji oraz jednostek wojskowych, którzy w profesjonalny sposób przekazywali informacje o tym, jak dołączyć do szeregów Wojska Polskiego. Rekruterzy odpowiadali na pytania i informowali, w jaki sposób zostać żołnierzem dobrowolnej zasadniczej służby wojskowej. Przedstawiali również możliwości służby w wybranych specjalnościach i wskazywali miejsca służby na terenie całego kraju.

Piknik w Nowogrodzie zakończyła inscenizacja walk o miasto w 1939 roku, kiedy to polskie oddziały przez kilka dni odpierały atak liczniejszego i lepiej wyposażonego wojska niemieckiego. Choć linii rzeki nie udało się utrzymać, bohaterstwo i odwagę Polaków podziwiali nawet Niemcy, którzy przyznawali, że Polacy bronią Narwi z „zażartą wściekłością”.

Zapłacili za to najwyższą cenę: zginęła większość spośród żołnierzy przerzuconej na linię Narwi kompanii fortecznej Korpusu Ochrony Pogranicza.

Podczas uroczystości powiedziałem m.in.: „Piknik militarny „Silna Biało-Czerwona” łączy przeszłość z teraźniejszością. Oddajemy w ten sposób hołd żołnierzom z całych polskich dziejów i tym współczesnym. Zawsze było, jest i będzie tak, że podstawą suwerenności Ojczyzny jest bezpieczeństwo militarne. Pragnę wyrazić głęboki szacunek dla polskich żołnierzy walczących o niepodległość Polski i stojących na straży jej bezpieczeństwa dzisiaj, gdy znów realne stało się zagrożenie ze strony rosyjskiego imperializmu. Niech żyje Wojsko Polskie! Niech żyje Silna Biało-Czerwona!„.

Galeria zdjęć:
Relacje medialne: