5 września 2021 roku (niedziela) uczestniczyłem wraz z żoną w corocznej pielgrzymce leśników i myśliwych z terenu Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku do Sanktuarium w Świętej Wodzie. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod krzyżami poświęconymi leśnikom i myśliwym na Wzgórzu Krzyży w Świętej Wodzie. Następnie odbyła się uroczysta Msza św. w ich intencji pod przewodnictwem Biskupa Pomocniczego Archidiecezji Białostockiej Henryka Ciereszki. Po Mszy św. została odsłonięta tablica upamiętniająca 30. rocznicę pobytu św. Jana Pawła II na białostockiej ziemi.

W swoim przemówieniu skierowanym do zgromadzonych leśników i myśliwych podziękowałem im za prowadzenie racjonalnej gospodarki leśnej, dzięki której polskie lasy mają dobrą kondycję jako ważna część gospodarki narodowej, a także za patriotyczną postawę i kultywowanie pamięci o bohaterach walk o niepodległość Polski.

„ Wasi przodkowie w polskich dziejach zawsze dawali świadectwo patriotyzmu i odwagi w walkach o obronę naszej niepodległości lub jej odzyskanie, gdy nasza Ojczyzna ją traciła. Gdy za rządów PO – PSL Lasy Państwowe były zagrożone prywatyzacją, Wasze środowisko potrafiło w sposób zorganizowany się temu przeciwstawić. Dzięki Waszemu zaangażowaniu i profesjonalizmowi nasze lasy są perłą w koronie potencjału gospodarczego i środowiskowego Rzeczypospolitej. Dziękuję Wam również za znaki i dowody pamięci o przeszłości i jej bohaterach – za tablice memorialne na terenach lasów, pomniki i obeliski oraz za uroczystości patriotyczne i religijne, które organizujecie i w których uczestniczycie czerpiąc z nich siłę i drogowskazy do dalszej pracy i służby Polsce”.

Galeria:

Relacje medialne:

http://www.lomza.pzlow.pl/2021/09/pielgrzymka-lesnikow-i-mysliwych-do-sanktuarium-pw-matki-bozej-bolesnej-w-swietej-wodzie/

Leśnicy i myśliwi u Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie