15 maja 2020 roku uczestniczyłem w otwarciu odcinka drogi ekspresowej S61 – obwodnicy Szczuczyna.

Cała obwodnica Szczuczyna o długości 8 km jest już dostępna dla kierowców w standardzie trasy dwujezdniowej z pasami awaryjnymi i pasem rozdziału. 

Droga ekspresowa S61 jest głównym fragmentem międzynarodowego korytarza transportowego Via Baltica, łączącego kraje nadbałtyckie z Polską i zachodnią Europą. Obwodnica Szczuczyna to trzeci oddany do ruchu odcinek tej trasy – po fragmencie obwodnicy Augustowa o długości 12,7 km i obwodnicy Suwałk o długości 12,8 km. W drugiej połowie przyszłego roku połączy się z budowanym obecnie odcinkiem S61 Stawiski – Szczuczyn (18 km) oraz kolejnym fragmentem S61 węzeł Kolno – Stawiski (16,4 km). W 2022 roku zaplanowano oddanie do ruchu odcinka S61 Szczuczyn – Ełk Południe.

Wiceminister Infrastruktury Rafał Weber podkreślił, że Via Baltica ma dla naszego kraju ogromne znaczenie:

Łączymy odcinki dróg w spójną sieć komunikacyjną. Szlak Via Baltica już za 3 lata połączy centralną Polskę z granicą polsko-litewską. Ma ona zapewnić komfort i bezpieczeństwo jazdy, ale jest również niezwykle ważna pod względem podniesienia potencjału gospodarczego i turystycznego Polski północno-wschodniej.

 

Relacje medialne:

https://trans.info/pl/obwodnica-szczuczyna-kompletna-kierowcy-zyskali-druga-jezdnie-185078

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/183755

https://www.wrotapodlasia.pl/pl/region_i_gospodarka/wiadomosci/region/obie-nitki-obwodnicy-szczuczyna-otwarte-dla-kierowcow.html

Via Baltica: Kierowcy mogą już korzystać z całej obwodnicy Szczuczyna