6 listopada 2016 roku wraz z Żoną uczestniczyłem w gminnych obchodach 98. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę,które odbyły się w Jeleniewie (powiat suwalski). Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą w Kościele parafialnym pw. Najświętszego Serca Pana Jezusa w Jeleniewie. Dalsza część obchodów odbyła się przy pomniku Marszałka Józefa Piłsudskiego.

W swoim wystąpieniu podkreśliłem,że od 98 lat 11 listopada to dzień polskiej radości i dumy. Jest to Święto,które powinno być dla nas także czasem refleksji,a wnioski z niej płynące – wskazówkami i przestrogą dla nas i przyszłych pokoleń. Przypomniałem o potędze Pierwszej Rzeczpospolitej zaznaczając,że o jej upadku zdecydował imperializm sąsiednich mocarstw,ale również słabość wewnętrzna spowodowana postawami części obywateli,którzy skupiali się na swoich interesach szukając wsparcia u obcych. Niestety takie postawy obserwujemy również dzisiaj. Niektórzy zwracają się do innych państw czy struktur w oczekiwaniu na ich ingerencję,podczas gdy nasze polskie problemy,nawet te najtrudniejsze,muszą być rozwiązywane w Polsce i przez Polaków. Historia powinna być nauczycielką życia,bo jeśli nie wyciągniemy z niej wniosków,jesteśmy skazani na powtarzanie jej błędów.
Ostatnim akcentem patriotycznych obchodów zorganizowanych w gminie Jeleniewo była część artystyczna,która odbyła się w Gminnej Bibliotece Publicznej. Wystąpił m. in. zespół „Bagatela”,jak również miejscowe dzieci.

foto

foto

foto

foto