Obchody 8. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Suwałkach

8 kwietnia 2018 roku (niedziela) wziąłem udział w obchodach 8. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Suwałkach. Rozpoczęły się one Mszą Świętą w Konkatedrze św. Aleksandra sprawowaną w intencji Ofiar Katastrofy. Następnie w imieniu Pana Premiera Mateusza Morawieckiego złożyłem kwiaty pod Dębem Wolności w Parku Konstytucji 3 Maja. W ten sposób hołd tym, którzy zginęli pod Smoleńskiem oddali również przedstawiciele służb mundurowych, samorządów oraz instytucji publicznych.

Zwracając się do uczestników obchodów podkreśliłem, że w Katastrofie zginęła elita polskiego narodu:

Pamiętamy o tamtej tragedii, oczekujemy prawdy i robimy wszystko, żeby została ona jak najszybciej ujawniona. Pamięć o tamtych wydarzeniach jest niezwykle bolesna i wciąż żywa. Na posterunku służby Ojczyźnie zginęli ludzie, którzy byli oddani Polsce.

Wyraziłem nadzieję, że w Suwałkach powstanie miejsce upamiętniające Ofiary Katastrofy Smoleńskiej.

Odczytałem również list Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Pana Jarosława Kaczyńskiego skierowany do uczestników suwalskich uroczystości, w którym zaznaczył, że przez lata walczono o to, aby Ofiary Katastrofy zostały godnie upamiętnione:

Dziś jednak możemy powiedzieć, że przekreślamy te złe wspomnienia, bo prawda, sprawiedliwość i godność zwyciężyły. Godne upamiętnienie jest bowiem ukazaniem prawdy i oddaniem sprawiedliwości.

List Prezesa PiS Jarosława Kaczyńskiego na obchody Katastrofy Smoleńskiej w Suwałkach

Uroczystości odbyły się z udziałem kompanii honorowej Wojska Polskiego, która po odczytanym Apelu Pamięci oddała salwę honorową. Suwalskie obchody zakończył koncert poświęcony Ofiarom Katastrofy Smoleńskiej zorganizowany w Państwowej Szkole Muzycznej I i II stopnia.

 

 

Obchody 8. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej w Augustowie

W sobotę, 7 kwietnia 2018 roku w Augustowie wziąłem udział w Koncercie poświęconym Ofiarom tragedii sprzed ośmiu lat, który odbył się w Państwowej Szkole Muzycznej. W niedzielę w Bazylice Najświętszego Serca Jezusowego uczestniczyłem we Mszy Świętej w intencji Ofiar Katastrofy Smoleńskiej. Po jej zakończeniu złożyłem kwiaty pod pomnikiem Ofiar Katastrofy Smoleńskiej.

 

Relacje medialne:

http://bialystok.tvp.pl/36718128/obchody-8-rocznicy-katastrofy-smolenskiej

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/153946

Obchody rocznicy katastrofy smoleńskiej

Obchody 8. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej pod Dębem Wolności (foto)