29 września 2020 roku (wtorek) uczestniczyłem w otwarciu nowego posterunku Policji w Nowogrodzie (powiat łomżyński).

Inwestycja była możliwa dzięki środkom z budżetu Państwa w ramach realizacji programu modernizacji Policji na lata 2017-2020, a jej wartość wyniosła nieco ponad 1 800 000 złotych. Siedziba posterunku Policji w Nowogrodzie przy ulicy Tadeusza Kościuszki znajduje się na działce o powierzchni 1038 m². W budynku znajduje się 15 pomieszczeń, a jego całkowita powierzchnia wynosi 139 metrów kwadratowych. Działka pod budowę nowej jednostki Policji została przekazana przez lokalny samorząd – gminę Nowogród.

Swoim zasięgiem posterunek będzie obejmował gminę Nowogród i gminę Zbójna.

W swoim wystąpieniu powiedziałem m.in.: Posterunek w Nowogrodzie jest piątym posterunkiem od nowa zbudowanym w ramach środków programu modernizacji w województwie podlaskim. Jest to zarazem 15 posterunek otwierany w województwie podlaskim po masowej likwidacji posterunków, jaka miała miejsce w latach rządów PO-PSL. Wtedy w Polsce istniało ponad 800 posterunków, ponad 400 zostało zlikwidowanych. W województwie podlaskim zamknięto w tamtym okresie 17 posterunków.
Policja musi być blisko ludzi i dla ludzi. To hasło głosiłem w czasie sprawowania funkcji wiceministra spraw wewnętrznych i administracji, kiedy pod moim kierunkiem powstał i był realizowany pogram modernizacji służb mundurowych i Policji, Straży Pożarnej, Straży Granicznej i Służby Ochrony Państwa. Dzisiaj doświadczamy jego efektów w postaci większego bezpieczeństwa i jego poczucia wśród obywateli. Posterunki Policji w terenie to lepsze rozpoznanie zagrożeń oraz szybsze i bardziej skuteczne reagowanie dla ochrony bezpieczeństwa mieszkańców.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/50094409/nowy-budynek-komisariatu-policji-w-nowogrodzie

https://mylomza.pl/artykul/nowogrod-policjanci/1084690

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/190059

https://www.youtube.com/watch?v=gpqTgusvXgY

https://wspolczesna.pl/nowogrod-nowy-posterunek-policji-uroczyscie-otwarty-nowa-siedzibe-otwierali-robert-szewc-dariusz-augustyniak-i-jaroslaw/ar/c1-15206272

https://4lomza.pl/index.php?wiad=57099

https://wzasiegu.pl/lomza/nowogrod-policjanci-maja-do-dyspozycji-zupelnie-nowy-budynek-foto/

https://www.narew.info/wiadomosci/21274,otwarcie-nowego-posterunku-policji-w-nowogrodzie-foto

http://lomza.policja.gov.pl/po4/aktualnosci/68091,Policjanci-z-Nowogrodu-maja-nowa-siedzibe.html