30 lipca 2022 roku (sobota) uczestniczyłem wraz z żoną w zorganizowanym „Dniu Nurca” w Nurcu Stacji – święcie gminy i jej mieszkańców . Święto to odbywa się już tradycyjnie w ostatnią sobotę lipca. W tym roku oprócz festynu odbyło się również oficjalne przekazanie samochodów ratowniczo – gaśniczych Druhom Ochotniczej Straży Pożarnej w Nurcu Stacji oraz poświęcenie nowego posterunku Policji.

Strażacy OSP w Nurcu Stacji otrzymali dwa nowe wozy – bojowy i techniczny. Pierwszy z nich zakupiono ze środków transgranicznych, drugi pojazd to nagroda w konkursie „Odporna gmina”, który dotyczył szczepień przeciwko Covid 19. Pojazdy zostały poświęcone przez ks. Piotra Klejzerowicza, proboszcza parafii w Nurcu Stacji i ks. Wiaczesława Domarackiego, proboszcza parafii prawosławnej w Żerczycach.
Drugim ważnym wydarzeniem tego dnia było poświecenie i przekazanie do użytkowana nowego posterunku Policji. To już kolejna nowa siedziba Policji w powiecie siemiatyckim. Pierwszy taki obiekt zyskali mundurowi w Grodzisku. Przed tygodniem nową siedzibę Posterunku Policji oddano do użytku w Drohiczynie przy okazji Powiatowego Święta Policji, teraz nowoczesną siedzibę ma też Policja w Nurcu Stacji. Po poświeceniu budynku można było zwiedzić obiekt.
„Dzień Nurca” był również okazją do odznaczenia najbardziej zasłużonych strażaków z gminy Nurzec Staja. Wręczono złote, srebrne i brązowe Medale za Zasługi dla Pożarnictwa, Medale „Za wysługę lat” oraz odznaczenia „Wzorowy Strażak”.
W ramach Dnia Nurca odbyła się też parada motocykli ulicami Nurca Stacji i  pokaz motocykli przy zabytkowej wieży ciśnień.
Nie brakowało też dodatkowych atrakcji jak dmuchany plac zabaw, malowanie twarzy, robienie figur z baloników. Było stoisko Nadleśnictwa Nurzec, KGW z Nurca Stacji, lokalnych twórców i inne.

Zwracając się do uczestników festynu oraz osób uczestniczących w przekazaniu samochodów strażackich i poświęceniu nowego posterunku Policji powiedziałem m.in.: „Dziękując za zaproszenie do udziału w festynie z okazji „Dnia Nurca” dzielę ze wszystkimi licznie tutaj zgromadzonymi mieszkańcami Gminy radość czasu, który jest nam dany. Mamy okres wakacji i urlopów, a więc czas odpoczynku i nabierania sił do dalszej pracy i nowych zadań. Życzę, aby to rekreacyjne spotkanie było okazją do wzmocnienia wspólnoty mieszkańców Gminy Nurzec Stacja i pogłębiało więzi współpracy i przyjaźni pomiędzy ludźmi, którzy żyją na co dzień  obok siebie.

Korzystając ze sposobności chcę podziękować Panu Wójtowi Piotrowi Jaszczukowi, Radzie Gminy oraz Staroście Siemiatyckiemu Panu Markowi Boblowi za współpracę na rzecz rozwoju gminy Nurzec Stacja i powiatu siemiatyckiego. W szczególności dziękuję za współpracę rządowo- samorządowo – parlamentarną w zakresie korzystania z programów rządowych, dzięki którym możemy pozyskiwać większe niż kiedykolwiek dotąd środki finansowe na lokalne inwestycje.

Niezwykle ważnym aspektem codziennego życia jest bezpieczeństwo. Druhowie z OSP otrzymali nowe samochody ratowniczo – gaśnicze, które zwiększą efektywność ich zaangażowania, by mieszkańcy tego terenu mieli wsparcie i pomoc w sytuacjach różnorakich zagrożeń.

Dzisiaj zostanie poświęcony również nowy, kolejny już w województwie podlaskim posterunek Policji. Za rządów PO – PSL posterunki Policji w całej Polsce były masowo likwidowane, rząd Prawa i Sprawiedliwości sukcesywnie je przywraca, a dzięki środkom finansowym z Programu modernizacji służb mundurowych budujemy w wielu miejscach nowe obiekty posterunków. W powiecie siemiatyckim zbudowane zostały w ostatnim czasie trzy nowe posterunki – w Grodzisku, Drohiczynie i Nurcu Stacji, a w województwie podlaskim przywróciliśmy ich 19, budując także w wielu przypadkach nowe obiekty. Cieszę się, że mogłem się do tego przyczynić pełniąc w latach 2015 – 2019 funkcję Wiceministra Spraw Wewnętrznych i Administracji nadzorującego Policję i pozostałe służby mundurowe MSWiA, kiedy te decyzje były planowane i podejmowane. Jest to jeden z aspektów realizacji głoszonego przeze mnie hasła: „Policja blisko ludzi i dla ludzi””.

W wydarzeniach tych wraz z wójtem gminy Nurzec Stacja Piotrem Jaszczukiem i strażakami z terenu gminy uczestniczyli również Starosta Siemiatycki Marek Bobel, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Siemiatyczach mł. bryg. Sylwester Uściniak, Zastępca Komendanta Powiatowego Policji w Siemiatyczach mł. Insp. Adam Mojsa, samorządowcy, strażacy, policjanci i licznie zgromadzeni mieszkańcy Gminy.

galeria zdjęć:

relacje medialne:

http://www.podlasie24.pl//siemiatycze/region/dzien-nurca-z-uklonem-w-strone-sluzb-mundurowych-35a13.html