1 sierpnia 2023 roku (wtorek) uczestniczyłem w podpisaniu umowy przez Prezesa Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dr. Macieja Borzyszkowskiego z Prezesami pierwszych dziecięciu jednostek OSP w województwie podlaskim na dofinansowanie tegorocznego zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych, które odbyło się w Tykocinie (powiat białostocki).

Wśród 28 jednostek OSP w województwie podlaskim, dla których zostaną w ramach montażu finansowego zakupione w tym roku nowe samochody ratowniczo-gaśnicze znalazły się następujące jednostki, z którymi dzisiaj zostały podpisane powyższe umowy: OSP w Nowym Dworze, OSP w Jacznie (Gmina Dąbrowa Białostocka), OSP w Bryzglu (Gmina Nowinka), OSP w Pęchratce Polskiej (Gmina Szumowo), OSP w Sieniewicach (Gmina Drohiczyn), OSP w Poświętnem, OSP w Jaświłach, OSP w Łupiance Starej (Gmina Łapy), OSP w Jasionówce i OSP w Piątnicy.

W swoim wystąpieniu powiedziałem m.in.: „Mam w tym osobisty udział i bardzo cieszę się, że ten mechanizm współfinansowania zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych dla OSP dobrze działa. Są kupowane kolejne samochody, a potrzeb wciąż jest wiele. Zakupy tych pojazdów w dużym stopniu te braki uzupełniają. Dzisiaj bez samochodu ratowniczo-gaśniczego z dobrym wyposażeniem trudno mówić o funkcjonowaniu jednostki OSP. Nasz system ratowniczo-gaśniczy staje się coraz mocniejszy, coraz bardziej funkcjonalny. W województwie podlaskim, zwłaszcza przy granicy z Białorusią, doszły nowe zadania dla wszystkich służb. Państwowa Straż Pożarna i Druhowie ochotnicy angażują się w pomoc uchodźcom wojennym z Ukrainy, ale też w ochronę granicy polsko-białoruskiej, wpierają Straż Graniczną, Policję i Wojsko.

Dziękuję Prezesowi WFOŚiGW dr. Maciejowi Borzyszkowskiemu za sprawne działania na rzecz zakupu samochodów ratowniczo-gaśniczych dla Ochotniczych Straży Pożarnych oraz za wszystkie inne formy wsparcia i pomocy, na przykład w ramach programu Mały Strażak, a samorządowcom za wkład finansowy do zakupu wozów bojowych dla swoich jednostek w ramach montażu finansowego.”

Kwoty dofinansowania z NFOŚiGW/WFOŚiGW do zakupu jednego samochodu średnio wynoszą: 625 tys. zł w przypadku samochodu ciężkiego, 475 tys. zł w przypadku samochodu średniego i 200 tys. zł w przypadku samochodu lekkiego. Razem na dofinansowanie zakupu wszystkich 28 samochodów z tego źródła przeznaczono dla województwa podlaskiego ponad 15 mln zł.

 

Galeria zdjęć: 

 

Relacje medialne: 

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/229316

https://poranny.pl/nowe-wozy-dla-podlaskich-strazakow-osp-wojewodzki-fundusz-ochrony-srodowiska-przekazal-55-mln-zl-dotacji/ar/c1-17768185