4 października 2019 roku (piątek) wziąłem udział w obchodach 20-lecia Powszechnych Ubezpieczeń Zdrowotnych w Polsce, które odbyły się w Podlaskim Urzędzie Wojewódzkim w Białymstoku. 

Podczas spotkania, w którym wzięli udział m. in. pracownicy Narodowego Funduszu Zdrowia oraz dyrektorzy szpitali podziękowałem wszystkim, którzy na co dzień pracują w systemie Powszechnych Ubezpieczeń Zdrowotnych i rzetelnie zarządzają pieniędzmi. Obchody były także okazją do rozmów i dyskusji dotyczących możliwości usprawnienia w przyszłości tego systemu.

Dyrektor Podlaskiego Oddziału Wojewódzkiego NFZ Maciej Olesiński zaznaczył, że od dwóch dekad niezmiennie w systemie ubezpieczeń zdrowotnych najważniejszy jest pacjent.

Od 1999 roku finansowanie opieki medycznej pieniędzmi z budżetu państwa zastąpiono składkami na ubezpieczenie zdrowotne. Reforma służby zdrowia dała początek Kasom Chorych. W 2003 roku zastąpił je Narodowy Fundusz Zdrowia. Z roku na rok budżet, którym dysponuje Fundusz jest coraz większy. W Podlaskim Oddziale Wojewódzkim Narodowego Funduszu Zdrowia jest to prawie 2 mld zł.

Podczas spotkania otrzymałem jubileuszowy medal Prezesa NFZ z okazji XX-lecia Powszechnych Ubezpieczeń Zdrowotnych.

Organizatorem obchodów był Podlaski Oddział Wojewódzki NFZ.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/44689236/20-lat-powszechnych-ubezpieczen-zdrowotnych

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/174417