9 kwietnia 2022 roku (sobota) uczestniczyłem w  obchodach 82. rocznicy Zbrodni Katyńskiej oraz 12. rocznicy Katastrofy Smoleńskiej zorganizowanych pod moim patronatem w Augustowie. Składały się one ze złożenia kwiatów i zapalenia zniczy pod Pomnikiem Katyńskim przy II Liceum Ogólnokształcącym w Augustowie, Pomniku Smoleńskim przy Kościele Najświętszego Serca Jezusowego i Mszy św. w intencji ofiar Katynia i Smoleńska w augustowskiej Bazylice oraz Koncertu Pamięci w Państwowej Szkole Muzycznej I Stopnia w Augustowie.

Współorganizatorami uroczystości było Starostwo Powiatowe w Augustowie oraz Państwowa Szkoła Muzyczna I Stopnia w Augustowie.

Dziękując zebranym uczestnikom i współorganizatorom uroczystości powiedziałem m.in.:

„Dzisiaj w Augustowie, a jutro w Warszawie i w całej Polsce będziemy powracać pamięcią do tragicznych wydarzeń sprzed 82 lat w przypadku Zbrodni Katyńskiej i sprzed 12 lat w przypadku Katastrofy Smoleńskiej. Kłamstwo katyńskie było mitem założycielskim komunistycznej Polski, na prawdę o Katastrofie Smoleńskiej czekamy już 12 lat. Stało się tak w wyniku oddania przez rząd Donalda Tuska śledztwa w ręce Rosji oraz pozostawienia tam wraku samolotu, czarnych skrzynek i wszystkich ważnych w śledztwie dowodów. Wszyscy ci, którzy ośmieszali podejrzenia o zamachu jako przyczynie katastrofy mogą dzisiaj zobaczyć, do czego zdolna jest Rosja. Czekamy na ustalenia prawdziwych przyczyn tej tragedii”.

 

 

galeria zdjęć: