13 lipca 2018 roku (piątek) uczestniczyłem we wspólnym posiedzeniu obu izb Parlamentu, które uczciło 550. rocznicę Parlamentaryzmu Rzeczypospolitej.

Uroczystości rozpoczęły się od Mszy Świętej w Bazylice Archikatedralnej pw. Męczeństwa św. Jana Chrzciciela w Warszawie. Nabożeństwu przewodniczył Ksiądz Kardynał Kazimierz Nycz. Homilię wygłosił natomiast Ksiądz Arcybiskup Stanisław Gądecki.

W południe na dziedzińcu Zamku Królewskiego rozpoczęło się Zgromadzenie Narodowe, które otworzył Marszałek Sejmu Pan Marek Kuchciński. Uczestniczyli w nim Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej Pan Andrzej Duda, Pan Premier Mateusz Morawiecki, członkowie Rady Ministrów oraz przedstawiciele duchowieństwa.

Pan Prezydent Andrzej Duda w swoim orędziu podkreślił między innymi, że Polacy nie otrzymali parlamentaryzmu w darze ani nikt go Polakom nie narzucił:

On jest naszym własnym dziełem, owocem naszych decyzji i trudu. Zaangażowanie obywateli w sprawy publiczne i podejmowanie decyzji najważniejszych dla całego narodu przez jego reprezentantów – to nasze polskie ustrojowe DNA.

 

Wierzę głęboko, że my Polacy, wielki i mądry naród obywatelski, będziemy umieli z dziedzictwa 550 lat sejmowania czerpać natchnienie i inspirację.

Posiedzenie Sejmu i Senatu na dziedzińcu Zamku Królewskiego to część obchodów setnej rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości.