12 czerwca 2022 roku (wtorek) uczestniczyłem w podpisaniu umowy w ramach pierwszej edycji Polskiego Ładu na budowę szkoły w Wiżajnach (powiat suwalski). Nowy budynek będzie służył szkole podstawowej i oddziałom przedszkolnym. Powstanie obok istniejącej już hali sportowej, a oba budynki zostaną ze sobą połączone.

Gmina Wiżajny w pierwszej edycji Polskiego Ładu otrzymała na budowę szkoły prawie 12 750 000 złotych. Cała inwestycja pochłonie blisko 15 milionów złotych. Gmina wniesie wkład własny jedynie w wysokości 800 tysięcy zł.

Podczas spotkania w Urzędzie Gminy w Wiżajnach powiedziałem m.in.:

„Uzyskaliśmy 12 750 000 w ramach pierwszej edycji programu Polski Ład. To była jedna z najwyższych kwot, jeżeli chodzi o gminy wiejskie w poprzednim rozdaniu tego dofinansowania. Wójt zrobił dla gminy bardzo dobry interes. W ramach swojego 15 procentowego wkładu zdobył dodatkowe zewnętrzne środki i ostatecznie samorząd dołoży do przedsięwzięcia tylko 800 tysięcy złotych. Gmina sama nie byłaby w stanie tej szkoły zbudować. Tak wysoka kwota jest przyznana właśnie dlatego, że zadanie jest bardzo ważne. Edukacja dzieci i młodzieży, wychowanie to jest przyszłość. Podpisanie umowy na budowę tej szkoły z wykonawcą to historyczny moment dla Gminy.”

Szkoła będzie miała 2000 m2 powierzchni. W budynku znajdzie się 10 sal lekcyjnych, sala komputerowa, szatnie  oraz miejsce na zaplecze administracyjne placówki. W odrębnej części mieścić się będą 4 oddziały przedszkolne. Nowy budynek szkoły ma być gotowy pod koniec listopada 2023 roku.

W uroczystym podpisaniu umowy uczestniczyli m.in. Witold Kowalewski – Starosta Suwalski, Walenty Wałejko – Przewodniczący Rady Gminy Wiżajny, Mirosława Wierzchowska – Dyrektor szkoły Podstawowej w Wiżajnach.

Galeria zdjęć:

 

Relacje medialne:

https://suwalki.naszemiasto.pl/duza-radosc-w-wizajnach-lada-dzien-ruszy-budowa-nowej/ar/c5-8906435

https://bialystok.tvp.pl/61251171/w-wizajnach-powstanie-nowa-szkola-podstawowa

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/216157