30 lipca 2023 roku (niedziela) uczestniczyłem wraz z żoną w XXVI Mistrzostwach Polski w Pływaniu na Byle Czym „Co Ma Pływać Nie Utonie” organizowanych przez Polskie Radio Białystok w Augustowie.

Tegoroczne Mistrzostwa w Pływaniu na Byle Czym w Augustowie wygrała drużyna z Raciborza, która zaprezentowała „Statek Widmo”. Miał on 11 metrów długości i blisko 7 metrów wysokości, a cała konstrukcja ważyła ponad 1,5 tony. „Statek Widmo” trafił na licytację, a 1,8 tys. zł, za które wylicytował go przedsiębiorca z Augustowa, trafi do białostockiego Stowarzyszenia Pomocy Dzieciom z Porażeniem Mózgowym „Jasny Cel”.

Drugie miejsce zajęła druga drużyna z Raciborza, która przygotowała pływadło o nazwie „Świerszcz Filip” – przywołując w tej sposób postać znaną z bajki „Pszczółka Maja”.

Trzecie miejsce wywalczyła drużyna z Augustowa prezentując pływadło o nazwie „Pszczoła Augustowska”. Konstrukcję zbudowali uczestnicy Centrum Integracji w Augustowie, które zajmuje się utrzymaniem zieleni miejskiej w Augustowie oraz czystości w mieście.

W nowej kategorii „EKO” zwyciężyła drużyna z Odolanowa, która wystawiła pływadło pod nazwą „Sterowiec”. 

Wyróżnienie otrzymali twórcy pływadła „Ropucha i Celineczka”, a także pływadła „Pinea”.

Mistrzostwa zgromadziły przy sprzyjającej pogodzie tłumy mieszkańców i turystów.

Dziękuję załogom wszystkich 16-tu biorących udział w konkursie „pływadeł”, gratuluję zwycięzcom, wyrażam podziw i uznanie dla twórczej pomysłowości autorów i konstruktorów oryginalnych urządzeń pływających. Dziękuję także wszystkim spotkanym podczas imprezy osobom za rozmowy i gesty życzliwości. Wszystkich uczestników serdecznie pozdrawiam.

 

Galeria zdjęć:

 

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/229252

https://bialystok.tvp.pl/71612873/26-mistrzostwa-polski-w-plywaniu-na-byle-czym

https://wspolczesna.pl/xxvi-mistrzostwa-polski-w-plywaniu-na-byle-czym-w-augustowie-zobacz-kto-zwyciezyl/ga/c13-17763187/zd/69315755

https://isokolka.eu/podlaskie-2/51900-statek-widmo-najlepszy-w-26-mistrzostwach-polski-w-plywaniu-na-byle-czym-wideo