17 grudnia 2022 roku (sobota) uczestniczyłem wraz z żoną w 29. Wigilii Chłopskiej z zespołami ludowymi w Suwałkach. Wigilia odbyła się w Centrum Bankietowym Astoria w Suwałkach, została ona wznowiona po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią coronawirusa.

Wigilia Chłopska to tradycyjne spotkanie, którego początki sięgają 1992 roku. Jest to forma podziękowania artystom ludowym za ich wkład w ochronę dziedzictwa kulturowego Suwalszczyzny. W czasie spotkania odbyło się tradycyjne łamanie opłatkiem, uczestnicy złożyli sobie wzajemne życzenia, a uczestniczące w spotkaniu zespoły ludowe odśpiewały kolędy, pastorałki oraz dawne pieśni bożonarodzeniowe. Do wspólnej wieczerzy wigilijnej zasiadło siedemnaście zespołów ludowych: zespół „Bakałarz” z Bakałarzewa, zespół „Zajączkowiaki” z Zajączkowa, zespół „Rospuda” z Filipowa, kapela „Onegdaj” z Filipowa, solistka Pani Ewa Kuprewicz z Żywej Wody, zespół „Znaroku” z Przerośli, zespół „Przeroślaki” z Przerośli, zespół „Zorniczenka” z Wysokiego, zespół „Raczkowiacy” z Raczek, zespół „Szeszupa” z Rutki – Tartak, zespół ” Szeszupiaki” z Rutki – Tartak, zespół „Wigranie” ze Starego Folwarku, zespół „Pogranicze” z Szypliszk, zespół „Jezioranki” z Wiżajn, zespół „Szuwarki” z Wiżajn, zespół „Uwrocie” z Suwałk, zespół „Ancyjas” z Suwałk, władze miasta i okolicznych gmin oraz przedstawiciele zaprzyjaźnionych instytucji. W spotkaniu uczestniczyli także: Starosta Suwalski Witold Kowalewski, Wicestarosta Artur Łuniewski, Przewodniczący Rady Powiatu Suwalskiego Marek Dziatkowski, Prezydent Suwałk Czesław Renkiewicz, Przewodniczący Rady Miejskiej w Suwałkach Zdzisław Przełomiec, Wójt Gminy Przerośl Marcin Brzozowski, Wójt Gminy Wiżajny Stanisław Jacek Pietrukiewicz, Wójt Gminy Filipów Tomasz Rogowski, Wójt Gminy Suwałki Zbigniew Mackiewicz, Wójt Gminy Bakałarzewo Tomasz Naruszewicz, Wójt Gminy Raczki Andrzej Szymulewski, Dyrektor Suwalskiego Ośrodka Kultury Ignacy Ołów. Fragment Ewangelii odczytał obecny na uroczystości Ksiądz Proboszcz parafii p.w. Chrystusa Króla Stanisław Wroński.

W swoim wystąpieniu powiedziałem m.in. : „Zespoły ludowe Suwalszczyzny i sąsiednich powiatów w bardzo piękny sposób podtrzymują kulturę ludową, kulturę polskiej wsi, z której wszyscy wyrastamy. Członkowie zespołów sami tworzą także kulturę i tradycję, bo Wigilia Chłopska odbywa się już od 30 lat, a to duży fragment czasu. Tradycja i kultura ludowa to wielka wartość, którą trzeba pielęgnować zwłaszcza teraz w epoce powszechnej unifikacji. Nasza polska tradycja kształtuje nas samych, naszą osobowość, nasze postawy i nasz stosunek do rzeczywistości.  Członków wszystkich zespołów ludowych łączy jeden cel: kultywowanie, podtrzymywanie i rozwijanie, a także przekazywanie dalej młodemu pokoleniu dorobku kulturowego naszych wsi. Ważne jest, że wraz ze starszymi członkami zespołów coraz częściej uczestniczą w ich działalności młodzi ludzie, a nawet dzieci, które wzrastają w szacunku dla naszej rodzimej kultury i tradycji.”

Galeria zdjęć:

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/221511

https://www.suwalki24.pl/article/34,wigilia-chlopska-w-suwalkach-nie-slabnie-tradycja-spotkan-zespolow-ludowych-wideo

https://radio5.com.pl/2022/12/29-wigilia-chlopska/