13 marca 2019 roku (środa) uczestniczyłem w otwarciu wystawy „POLSKA SOLIDARNA W EUROPIE. Polscy strażacy w Szwecji” umieszczonej w holu głównym gmachu Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej. 

Podkreśliłem, że poprzez wystawę fotografii upamiętniających ubiegłoroczne działania polskich strażaków w Szwecji doceniamy trud funkcjonariuszy, wspierających Szwedów w walce z olbrzymimi pożarami, które wybuchły tam w 2018 roku. Znakomicie reprezentowali oni naszą Ojczyznę za granicą.

Polscy strażacy to najlepsza polska marka. 

 

Zagrożenia ze strony żywiołów i walka z nimi nie znają granic państwowych i granic nie może też znać solidarność, pomoc w potrzebie innym.

Zaznaczyłem, że fakt pomocy stronie szwedzkiej idealnie opisuje polskie powiedzenie: „prawdziwych przyjaciół poznaje się w biedzie” oraz szwedzkie: „w potrzebie testujesz przyjaciela”.

Przypomniałem również słowa Pana Premiera Mateusza Morawieckiego, który podczas powitania polskich strażaków wracających z misji w Szwecji powiedział: „Wasza praca to jedna z najpiękniejszych wizytówek i promocji naszego kraju.”

Podkreśliłem także ofiarność i zaangażowanie polskich strażaków, którzy zadbali o bezpieczeństwo sąsiadów, wykazując się przy tym wielkim profesjonalizmem. Musieli oni walczyć z żywiołem i zmęczeniem. Każdy z nich przeszedł średnio ok. 55 km.

Dodałem, że dowodem na to, jak niezbędna była to pomoc, było zachowanie szwedzkiego społeczeństwa, które zobaczyło w polskich strażakach prawdziwych bohaterów.

20 lipca 2018 roku do Szwecji udała się grupa 139 strażaków z 44 pojazdami ratowniczo-gaśniczymi. Szwedzkich ratowników wspierali funkcjonariusze z województwa zachodniopomorskiego, wielkopolskiego, lubuskiego i mazowieckiego. Byli oni samowystarczalni pod względem logistycznym – mieli własne wozy, namioty i wyżywienie oraz medycznym, ponieważ w skład grupy wchodzili również ratownicy medyczni.

W ubiegłych latach moduły ratownicze Państwowej Straży Pożarnej brały udział w misjach ratowniczych m. in. w Bośni i Hercegowinie oraz na Haiti.

W kolejnych miesiącach wystawę zawierającą zdjęcia z akcji w Szwecji będzie można obejrzeć w poszczególnych województwach.

W otwarciu wystawy w Sejmie wzięli udział m. in. Komendant Główny Państwowej Straży Pożarnej gen. brygadier Leszek Suski, parlamentarzyści z zespołu strażackiego oraz strażacy.