1 kwietnia 2019 roku (poniedziałek) wziąłem udział w uroczystości podpisania aktu erekcyjnego pod budowę siedziby posterunku Policji w Sokołach (powiat wysokomazowiecki). Jest to pierwszy w województwie podlaskim budowany od podstaw ze środków programu modernizacji służb mundurowych posterunek Policji.

W swoim wystąpieniu przypomniałem, że za rządów koalicji PO-PSL bezmyślnie i wbrew wszelkim argumentom, które przywoływało Prawo i Sprawiedliwość zamykano masowo posterunki Policji w całej Polsce.

Posterunkowi Policji w Sokołach także groziła likwidacja. Protestowaliśmy wówczas przeciwko temu na różne sposoby, Pan Wójt, mieszkańcy Gminy i ja jako poseł i wiceprzewodniczący sejmowej komisji administracji i spraw wewnętrznych. Udało nam się wtedy z panem wójtem ten posterunek obronić. Cieszę się, że on ocalał, a nowy budynek będzie stwarzał komfortowe warunki zarówno dla policjantów, jak i mieszkańców.

W posterunku Policji w Sokołach podległym Komendzie Powiatowej Policji w Wysokiem Mazowieckiem służbę pełni sześciu funkcjonariuszy. Budowa nowej siedziby posterunku realizowana jest ze środków „Programu modernizacji Policji, Straży Granicznej, Państwowej Straży Pożarnej i Służby Ochrony Państwa na lata 2017- 2020”. Nowy budynek zaprojektowany zgodnie z wszystkimi współczesnymi standardami znajduje się przy ulicy Nowy Świat. W strefie ogólnodostępnej znajdzie się pomieszczenie poczekalni z ławkami, dostępne ze strefy wejściowej. W jednostce przewidziano miejsca magazynowe, szatnie wraz z zapleczem sanitarnym, pokój socjalny i kotłownię, a także pomieszczenia, w których pracować będą funkcjonariusze. Koszt budowy posterunku wyniesie ponad milion złotych, a oddanie do użytku nowego budynku planowane jest na wrzesień 2019 roku.

Od wielu lat posterunek Policji w Sokołach zajmuje czołowe miejsce w powiecie wysokomazowieckim pod względem wykrywalności przestępstw. W 2018 roku policjanci z posterunku w Sokołach osiągnęli najwyższą wykrywalność w kategorii 7 najbardziej uciążliwych społecznie przestępstw – o 10% większa niż w 2017 roku i 20% wyższa w porównaniu do roku 2015.

W latach rządów koalicji PO-PSL zlikwidowano w całym kraju 420 z 817 posterunków Policji, z czego 17 w województwie podlaskim. Od 2015 roku, kiedy władzę objęło Prawo i Sprawiedliwość odtworzono już 101 posterunków, w tym 10 w województwie podlaskim.

Działkę pod budowę nowej siedziby posterunku Policji w Sokołach oraz środki na przygotowanie projektu inwestycji zostały przekazane przez Gminę Sokoły, zaś koszty budowy posterunku finansowane są budżetu Policji w ramach programu modernizacji służb mundurowych.

 

Relacje medialne:

https://wspolczesna.pl/nowy-posterunek-policji-w-sokolach-podpisano-akt-erekcyjny-i-wmurowano-kamien-wegielny-zdjecia/ar/14014825

https://wysokomazowiecki24.pl/news/sokoly/9201.html

https://bialystok.tvp.pl/42002301/nowy-komisariat-w-sokolach

W Sokołach powstanie nowy posterunek policji