30 września 2019 roku (poniedziałek) wziąłem udział w uroczystym odczytaniu rozkazu o przeformowaniu stacjonującego w Suwałkach dywizjonu artylerii przeciwpancernej w 14 Suwalski Pułk Przeciwpancerny.

W swoim wystąpieniu przypomniałem, że historia pułku w Suwałkach jest symbolem podejmowania w przeszłości złych decyzji politycznych i wojskowych:

Przez dziewięć lat w Suwałkach nie było pułku wojska. Rząd koalicji PO-PSL doprowadził do tego, że go rozformowano. Został niewielki dywizjon, a z czasem i on miał zostać zlikwidowany. Musimy postawić sobie pytanie, komu zależało na tym, aby w Suwałkach nie było wojska. Odpowiedź na nie nie jest łatwa i na pewno znajdą ją kiedyś historycy.

Dodałem, że bezpieczeństwo jest jednym z naszych priorytetów dlatego rząd Prawa i Sprawiedliwości sukcesywnie będzie odtwarzał potencjał obronny Polski.

Jeszcze do końca tego roku pułk otrzyma nowe uzbrojenie, a jego szeregi zasili dodatkowych kilkudziesięciu żołnierzy. Docelowo stan osobowy jednostki zwiększy się o około 40 procent. Garnizonem będzie nadal dowodził ppłk Krzysztof Świderski.

 

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/174250

https://www.wirtualnesuwalki.pl/wiadomosci/730,jest-14-pulk-przeciwpancerny-w-suwalkach-foto

https://niezalezna.pl/290387-pulk-przeciwpancerny-na-przesmyku-suwalskim

https://bialystok.tvp.pl/44625376/na-przesmyku-suwalskim-powstal-14-pulk-przeciwpancerny

Pułk zastąpił dywizjon