12 lipca 2019 roku (piątek) wziąłem udział w uroczystości podpisania przez Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka decyzji o przeformowaniu 14. Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej w 14. Suwalski Pułk Przeciwpancerny.

W swoim wystąpieniu przypomniałem, że historia pułku w Suwałkach jest symbolem podejmowania w przeszłości złych decyzji politycznych i wojskowych:

Mieszkańcy Suwalszczyzny będą czuli się bezpieczniej. Przez ostatnie lata obserwowali bowiem, że wojsko w tym regionie było osłabiane, a nie wzmacniane. W latach rządów koalicji PO-PSL w Suwałkach pułk został zamieniony w niewielki dywizjon. Teraz będzie nowy pułk, są pieniądze na zakup nowego sprzętu, a nakłady na wojsko są zwiększane. Gościmy coraz więcej żołnierzy z armii sojuszniczych. To wszystko wzmacnia poczucie bezpieczeństwa.

Podziękowałem także ministrowi Mariuszowi Błaszczakowi za odważną decyzję o przywróceniu pułku, która pokazuje, że Prawo i Sprawiedliwość jest formacją wiarygodną:

Jesteśmy bardzo zadowoleni, zbudowani tą decyzją i niezmiernie się z niej cieszymy. Wiarygodność, dotrzymywanie słowa to wartość podstawowa w życiu publicznym.

Minister Mariusz Błaszczak podczas wizyty w Suwałkach powiedział, że Wojsko Polskie musi być liczniejsze, sprawne, wyposażone w najnowocześniejszy sprzęt i musi być gotowe do tego, żeby stanąć na straży naszego bezpieczeństwa:

Pozycja międzynarodowa naszej Ojczyzny jest tym silniejsza, im silniejsze jest Wojsko Polskie. Dziś rozpoczyna się proces formowania pułku. Bardzo się cieszę z tego, że wspólnie wzmacniamy zdolności obronne naszej Ojczyzny. To żołnierze 14. Pułku Przeciwpancernego będą stanowili pierwszą zaporę w przypadku zagrożenia naszego kraju przez tych, którzy mieliby właśnie takie zamiary.

Głównymi zadaniami 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej jest: obrona przeciwpancerna pododdziałów wojskowych; niszczenie środków pancernych i opancerzonych przeciwnika; zabezpieczenie luk w ugrupowaniu bojowym oraz zagrożonych skrzydeł oraz utrzymywanie opanowanych terenów i obiektów. W suwalskim, liczącym około 150 żołnierzy garnizonie, docelowo będzie nawet sześć razy więcej wojskowych. Przybędzie też nowoczesnego sprzętu, który zastąpi obecnie używane, stare, radzieckie uzbrojenie. 

 

Relacje medialne:

http://www.bialystokonline.pl/w-suwalkach-nie-bedzie-juz-dywizjonu-bedzie-pulk-ta-jednostka-musi-byc-liczniejsza,artykul,113221,1,1.html

https://www.suwalki.info/informacje-24715-Przeformowanie_stalo_sie_faktem.html

http://www.polska-zbrojna.pl/home/articleshow/28781?t=Nowy-pulk-artylerii

http://www.suwalki24.pl/mobile/article/1,suwalski-dywizjon-zaczal-przeksztalcac-sie-w-pulk-bedzie-szesc-razy-wiecej-zolnierzy-wideo-i-foto

https://bialystok.tvp.pl/43471905/suwalki-ponownie-z-pulkiem-przeciwpancernym-decyzje-w-tej-sprawie-podpisal-minister-obrony-narodowej

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/171427

Minister podpisał decyzję – będzie pułk