16 lutego 2023 roku (czwartek), przed comiesięczną Mszą św. w intencji Ojczyzny i Służb Mundurowych oddaliśmy wspólnie z leśnikami i przedstawicielami służb mundurowych hołd zesłańcom na Sybir, składając kwiaty przy Pomniku Sybiraków usytuowanym na placu przed Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce. 

Od kilku lat szesnastego dnia każdego miesiąca na pamiątkę wyboru Ojca Świętego Jana Pawła II na Papieża w Sanktuarium pw. św. Antoniego Padewskiego w Sokółce odprawiana jest Msza św. w intencji Ojczyzny i tych, którzy Jej służą, a w szczególności służb mundurowych. Tym razem, w związku z przypadającą w lutym 83. rocznicą pierwszej wywózki na Syberię z 1940 roku, szczególną intencją uroczystości religijno-patriotycznych było przywołanie do wspólnotowej pamięci i oddanie hołdu zesłańcom na Syberię, wśród których znajdowało się wielu mieszkańców powiatu sokólskiego. Znaczącą ich grupę stanowili leśnicy. 

Przed Pomnikiem Sybiraków w Sokółce powiedziałem m.in.: „Naszym obowiązkiem jest zachowanie pamięci o Polakach, którzy cierpieli i ginęli na Syberii oraz przekazywanie jej młodym pokoleniom. Ich ofiara jest jednym z fundamentów naszej współczesnej niepodległości. To, że Polska jest dzisiaj krajem wolnym i suwerennym zawdzięczamy wszystkim, którzy w naszych dziejach walczyli o niepodległość i cierpieli dlatego, że byli Polakami. Były cztery deportacje w okresie II wojny światowej, ale polskie dzieje są związane z Syberią znacznie dłużej i to w sposób tragiczny. Pierwsze zsyłki rozpoczęły się po konfederacji barskiej, potem poprzez kolejne zrywy narodowo-wyzwoleńcze, powstania XIX-wieczne. Do dzisiaj tak naprawdę nie wiadomo ilu naszych rodaków zostało wywiezionych na Sybir. Syberia nazywana jest nieludzką ziemią, ale żadna ziemia nie jest ziemią nieludzką sama z siebie, to „ludzie ludziom zgotowali” ten los można powiedzieć za literaturą wojenną i właśnie Syberię nieludzką uczynili ci, którzy zsyłali tam naszych rodaków, po to aby dokonywać represji za naturalne dążenie do tego, aby Polska była Polską, aby była krajem wolnym i niepodległym”.

 

Galeria zdjęć:

 

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/223454

https://bialystok.tvp.pl/66377589/w-holdzie-deportowanym