25 marca 2019 roku (poniedziałek) podczas wspólnej konferencji prasowej z Podlaskim Kuratorem Oświaty Panią Beatą Pietruszką poinformowaliśmy o rozpoczęciu VII edycji Wojewódzkiego Konkursu Historyczno-Literackiego „By czas nie zaćmił i niepamięć”.

Tegoroczny Konkurs, który zainicjowałem 7 lat temu skierowany jest do uczniów klas III dotychczasowych gimnazjów i klas VI-VIII szkół podstawowych oraz uczniów szkół ponadgimnazjalnych i ponadpodstawowych, a jego podtytuł i zarazem myśl przewodnia brzmi: „W poszukiwaniu prawdy o Katyniu, Smoleńsku i Obławie Augustowskiej”. Konkurs, który po raz trzeci współorganizuje wraz ze mną Podlaski Kurator Oświaty inspiruje uczniów z województwa podlaskiego do stawiania pytań, prowadzenia samodzielnych badań, analiz, podejmowania przemyśleń i wyciągania wniosków.

Podczas konferencji prasowej w Kuratorium Oświaty w Białymstoku podkreśliłem, że konkurs przez te wszystkie lata wpisał się w krajobraz działań edukacyjno-wychowawczych w województwie i budzi duże zainteresowanie wśród uczniów. Dotąd zgłoszono kilkaset prac.

Konkurs ma kształtować świadomość historyczną i patriotyczną młodzieży. Tematem prac mają być wydarzenia z najnowszej historii Polski: Zbrodnia Katyńska, Katastrofa Smoleńska i Obława Augustowska. Te wydarzenia historyczne wiele łączy, przede wszystkim tragizm. Są one upamiętniane m. in. przez tablice memorialne i pomniki. Te widome oznaki są bardzo ważne, ale muszą iść w parze z żywą pamięcią ludzi, bo gdybyśmy przechodzili obojętnie obok tych pomników, to na nic by się one zdały. Muszą żyć w naszej pamięci, muszą żyć w świadomości zbiorowej Polaków.

Prace można zgłaszać do mojego Biura Poselskiego w Białymstoku w terminie do 31 maja 2019 roku na adres: ul. Warszawska 13 lok. 5, 15-062 Białystok oraz adres mailowy zielinski.bialystok@interia.pl.

 

Regulamin – VII edycja Konkursu „By czas nie zaćmił i niepamięć”
Karta zgłoszenia 2019 (załącznik nr 1)

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/41902269/zaproszenie-do-konkursu

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/167119