3 września 2023 roku (niedziela) uczestniczyłem wraz z małżonką w V pielgrzymce leśników Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Białymstoku oraz myśliwych Polskiego Związku Łowieckiego z Białegostoku, Łomży i Suwałk do Sanktuarium Matki Bożej Bolesnej w Świętej Wodzie (gmina Wasilków, powiat białostocki).

Pod Krzyżami Leśników wspólnie upamiętniliśmy leśników poległych w czasie walk o niepodległość naszej Ojczyzny. Święta Woda dla leśników i myśliwych to szczególne miejsce. Dwa krzyże przypominają o tragicznych losach poległych, a święty Hubert, patron myśliwych i leśników, ma swoją własną kapliczkę. Na pamiątkę utworzenia Lasów Państwowych i Polskiego Związku Łowieckiego, w setną rocznicę, odsłonięto i poświęcono kapliczkę z wizerunkiem leśnego pustelnika – świętego Jana Gwalberta.

W swoim wystąpieniu powiedziałem m.in.: „Dzisiaj leśnicy dbają także o pamięć historyczną, dbają o to wszystko, co jest naszą przeszłością, z której my wszyscy wyrastamy. Nasza współczesna niepodległość jest z walk i ofiary naszych przodków.”

Miałem zaszczyt otrzymać odznaczenie Związku Łowieckiego z rąk Łowczego Okręgowego PZŁ z Białegostoku Dariusza Krasowskiego, za co serdecznie dziękuję.

 

Galeria zdjęć: 

 

Relacje medialne: 

https://poranny.pl/v-pielgrzymka-lesnikow-i-mysliwych-do-sanktuarium-matki-bozej-bolesnej-w-swietej-wodzie/ar/c1-17855821

https://bialystok.tvp.pl/72461654/pielgrzymka-lesnikow-i-mysliwych-do-swietej-wody