22 kwietnia 2016 roku wziąłem udział w powiatowych uroczystościach Katyńsko-Smoleńskich,które władze powiatowe samorządu zambrowskiego zorganizowały w Zespole Szkół Ogólnokształcących w Zambrowie.

Podczas uroczystości odczytałem list Prezesa Prawa i Sprawiedliwości Jarosława Kaczyńskiego.

„Ich tragiczna śmierć stanowi dla nas nieustanne zobowiązanie. Wzywa nas do pracy na rzecz dobra wspólnego,do budowania Polski Ich marzeń.

Drugą naszą powinnością jest ujawnienie pełnej prawdy o Katastrofie Smoleńskiej – tak o jej przebiegu,jak i o wszystkich związanych z nią okolicznościach.

Te dwa moralne drogowskazy wyznaczają kierunek naszego działania. Pragnę w tym miejscu Państwa zapewnić,że nikt i nic nas z tej drogi powinności nie zawróci.

(…) na zakończenie dodam parę słów o Ziemi Zambrowskiej. Jest ona bliska memu sercu i znajduję po temu trzy powody. Po pierwsze – rodzinne. Stąd bowiem wywodzą się moi przodkowie po mieczu. Po drugie – zawsze byłem tu mile przyjmowany. Po trzecie – za co jestem szczególnie wdzięczny – kultywowanie pamięci o moim śp. Bracie,Bratowej i pozostałych Ofiarach Tragedii Smoleńskiej. Już w listopadzie 2010 r. odsłonięta została tablica upamiętniająca śp. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Leszek zawsze ciepło wspominał wizyty w Zambrowie,a był w nim jako Głowa Państwa dwukrotnie.”
W swoim wystąpieniu podkreśliłem,że coroczne obchody w Zambrowie upamiętniają tragiczne wydarzenia w historii naszego kraju – śmierć w 1940 roku w Katyniu polskich oficerów oraz katastrofę lotniczą sprzed 6 lat pod Smoleńskiem,które zostały na zawsze powiązane ze sobą w tragiczny i symboliczny sposób. Podziękowałem za to,że w zambrowskich szkołach budowany i pogłębiany jest patriotyzm. Z tragicznych wydarzeń,które co roku upamiętniamy,płynie przesłanie,że naszą nauką i pracą powinniśmy służyć Polsce,wypełniając testament tych,którzy oddali swoje życie dla Ojczyzny.

Następnie wraz z obecnymi na uroczystości delegacjami złożyłem kwiaty pod znajdującymi się na terenie szkoły dwoma dębami katyńskimi oraz pod tablicą pamięci poświęconą śp. Prezydentowi Rzeczypospolitej Polskiej Lechowi Kaczyńskiemu. Hołd ofiarom tragedii złożyła także młodzież oraz władze samorządowe.

W czasie uroczystości odznaczony Brązowym Krzyżem Zasługi został Pan Jarosław Strenkowski. Odznaczenie nadane pracownikowi Regionalnej Izby Historycznej Miejskiego Ośrodka Kultury w Zambrowie przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej Andrzeja Dudę wręczyliśmy wspólnie z wojewodą podlaskim Bohdanem Paszkowskim.

W uroczystości udział wzięli także m.in.: Ksiądz Biskup Tadeusz Bronakowski,wojewoda podlaski Bohdan Paszkowski,radny Sejmiku Wojewódzkiego Marek Adam Komorowski,Podlaski Kurator Oświaty Jadwiga Mariola Szczypiń,Przewodniczący Rady Powiatu Józef Dąbrowski,Starosta Zambrowski Robert Rosiak,Wicestarosta Stanisław Rykaczewski,Komendant Komendy Powiatowej Policji w Zambrowie podinsp. Andrzej Puchalski,Komendant Państwowej Straży Pożarnej w Zambrowie st. bryg. Sławomir Skrzypkowski,członkowie Zarządu oraz radni Powiatu Zambrowskiego,poczty sztandarowe,dyrektorzy,nauczyciele i uczniowie szkół ponadgimnazjalnych z powiatu zambrowskiego.

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto