18 maja 2022 roku (środa) uczestniczyłem w otwarciu Izby Pamięci poświęconej Ofiarom Katynia w Zespole Szkolno- Przedszkolnym w Piątnicy (powiat łomżyński). Istniejące w tym miejscu wcześniej gimnazjum otrzymało imię Ofiar Katynia. Mimo likwidacji gimnazjum, placówka chce kultywować pamięć o zbrodni katyńskiej. W sali historycznej otwarta została Izba Pamięci.

Wśród eksponatów są m.in. Matka Boska Katyńska, Medal Katyński, dokumenty, zdjęcia, pamiątki sybirackie, ziemia z Katynia, korespondencje – dary, które przekazywały rodziny katyńskie. Swoje miejsce znalazło tu kilkaset eksponatów, zbieranych przez 20 lat. Wyeksponowane w szklanych gablotach zdjęcia, dokumenty, czy guziki mają być dowodem pamięci o tragicznych wydarzeniach, szkoła chce też w ten sposób przybliżać historię młodzieży.

Powiedziałem m.in.:

„Pamięć o dziejach narodu, o dziejach własnej ojczyzny powinna być bardzo ważnym elementem świadomości zbiorowej nas wszystkich, wszystkich Polaków, bez niej nie ma dojrzałego patriotyzmu. Trzeba znać historię swojego narodu, swojego państwa, swoich przodków, żeby naprawdę kochać Polskę i dobrze jej służyć. W tym wymiarze i w tym znaczeniu oddawanie hołdu pomordowanym w Katyniu, ofiarom Katynia czy ofiarom innych zbrodni w naszym kraju, jest nie tylko spojrzeniem wstecz, ale także w przyszłość, bo patriotyzm jest tym fundamentem, na którym powinniśmy budować przyszłość swoją i przyszłość następnych pokoleń, przyszłość Polski.”

 galeria zdjęć:

Relacje medialne:

W Izbie Pamięci w Zespole Szkolno-Przedszkolnym w Piątnicy można oglądać pamiątki przekazane przez rodziny katyńskie (radio.bialystok.pl)

https://mylomza.pl/artykul/izba-pamieci-w-piatnicy/1309737