27 maja 2019 roku (poniedziałek) uczestniczyłem w obchodach święta Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej z okazji 28. rocznicy powołania formacji. Uroczysty apel, podczas którego wręczyłem funkcjonariuszom awanse, medale i wyróżnienia odbył się na dziedzińcu Pałacu Branickich.

W swoim wystąpieniu zaznaczyłem, że funkcjonariusze Straży Granicznej skutecznie dbają o bezpieczeństwo naszego państwa i jego obywateli zarówno na granicach wewnętrznych, jak i zewnętrznych Unii Europejskiej. Podziękowałem im za sprawną, profesjonalną służbę, dzięki której Straż Graniczna pozostaje w dobrej, budowanej przez lata, kondycji. Podkreśliłem również, że oprócz fachowości i właściwego wyszkolenia do dobrej służby potrzebny jest również patriotyzm, który cechuje funkcjonariuszy.

Dodałem, że dzięki działaniom Straży Granicznej w latach 2016-2018 udało się zapobiec stratom Skarbu Państwo na ponad 1 mld zł.

Pokreśliłem również, że Straż Graniczna bardzo efektywnie korzysta z programów modernizacyjnych. W ramach obecnego, czteroletniego programu na potrzeby tej formacji przeznaczono kwotę prawie 1,3 mld zł. Dzięki tym środkom między innymi poprawiają się warunki służby funkcjonariuszy, podnoszone są ich uposażenia, kupowany jest sprzęt oraz budowane są nowe obiekty. Przypomniałem, że w całej Polsce w Straży Granicznej prowadzonych jest obecnie blisko 100 inwestycji, a jedna trzecia taboru samochodowego zostanie wymieniona.

Przypomniałem także, że Straż Graniczna to formacja, w której służbę pełni najwięcej funkcjonariuszek – prawie 27%. Dla porównania – w Policji pracuje ich o 10% mniej niż w Straży Granicznej.

Uroczystość uświetnił występ Orkiestry Reprezentacyjnej Straży Granicznej z Nowego Sącza.

W obchodach udział wzięli przedstawiciele władz rządowych i samorządowych województwa podlaskiego, służb mundurowych, duchowieństwa, instytucji państwowych, które na co dzień współpracują z Podlaskim Oddziałem Straży Granicznej oraz licznie zgromadzeni goście i rodziny funkcjonariuszy.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/42813408/swieto-pogranicznikow

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/169596

https://www.podlaski.strazgraniczna.pl/pod/aktualnosci/33075,Swieto-Strazy-Granicznej-w-Bialymstoku.html