16 września 2018 roku (niedziela) wziąłem udział w obchodach Święta 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego. Rozpoczęły się one od Mszy Świętej w Konkatedrze Św. Aleksandra odprawionej w intencji żołnierzy i pracowników Dywizjonu. Następnie na Placu im. Marii Konopnickiej odbył się uroczysty apel, podczas którego żołnierze otrzymali awanse i odznaczenia.
W swoim wystąpieniu nawiązałem do potrzeby wzmocnienia jednostki wojskowej w Suwałkach:
Pułk, który tutaj stacjonował, na przełomie 2009 i 2010 roku pod rządami koalicji PO-PSL został rozformowany i przekształcony w niewielki dywizjon, z kilkuletnią perspektywą jego dyslokacji do Węgorzewa. W Suwałkach miało w ogóle nie być wojska. Dopiero inwazja rosyjska na wschodnią Ukrainę i zajęcie Krymu spowodowało pewne otrzeźwienie u tych, którzy podejmowali te szkodliwe decyzje.
Podkreśliłem, że w pobliżu tzw. przesmyku suwalskiego (wskazywanego przez NATO jako obszar prawdopodobnego natarcia zgrupowań pancernych i zmechanizowanych dążących do odcięcia państw bałtyckich i połączenia z Obwodem Kaliningradzkim) powiększenie suwalskiego garnizonu jest koniecznością. Niestety w obecnej formie suwalska jednostka nie jest siłą zdolną do zdecydowanej reakcji na ewentualne zagrożenie militarne. Poinformowałem o swoich staraniach, aby zapadła decyzja o rozbudowie 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach celem wzmocnienia bezpieczeństwa naszego kraju.
W ramach Święta suwalskiego Dywizjonu odbył się Piknik Militarny zawierający pokaz sprzętu i uzbrojenia wojskowego oraz gry i zabawy dla dzieci i młodzieży. Miały miejsce również pokazy musztry paradnej w wykonaniu orkiestry Morskiego Oddziału Straży Granicznej oraz kompanii honorowej 14. Suwalskiego Dywizjonu Artylerii Przeciwpancernej im. Marszałka Józefa Piłsudskiego.
79. rocznica napaści ZSRR na Polskę
Po zakończeniu uroczystości na Placu Marii Konopnickiej przeszliśmy pod Pomnik Bohaterów Września 1939 roku, aby tam, w przeddzień 79. rocznicy napaści ZSRR na Polskę oddać hołd poległym w walce z okupantem.
Wbito nam wtedy nóż w plecy. Polska walczyła z Niemcami, stawiała opór i liczyła na to, że sojusznicy przyjdą nam z pomocą. Kiedy zostaliśmy zaatakowani przez Armię Czerwoną Związku Sowieckiego, nie było już szans na obronę Polski. Hitlerowskie Niemcy i Związek Sowiecki dokonały czwartego rozbioru Polski – podkreśliłem w swoim wystąpieniu.
Poprzez modlitwę, Apel Pamięci i salwę honorową upamiętniliśmy polskich bohaterów z 1939 roku. Wspólnie z komendantami służb mundurowych złożyliśmy pod Pomnikiem Żołnierzy Września wiązankę kwiatów.
Relacje medialne:
https://bialystok.tvp.pl/39028274/uzbrojenie-i-umiejetnosci