18 czerwca 2016 roku uczestniczyłem wraz z żoną w uroczystych obchodach Święta 9. Pułku Strzelców Konnych,który jest patronem Zespołu Szkół nr 2 w Grajewie. Uczestnicy obchodów,wśród których byli żołnierze,kombatanci,włodarze miasta,księża,przedstawicieli stowarzyszeń historycznych i rekonstrukcyjnych,społeczność Szkolna Zespołu Szkół nr 2 oraz mieszkańcy Grajewa przemaszerowali ulicami sprzed Urzędu Miasta pod Kościół pw. Matki Boskiej Nieustającej Pomocy,gdzie odbyła się uroczysta Msza święta. Dalsza część obchodów miała miejsce na terenie Szkoły,który dawniej stanowił teren koszar 9. Pułku Strzelców Konnych. Odczytano apel poległych,złożono kwiaty pod tablicą pamięci poświęconą 9. Pułkowi Strzelców Konnych w hallu szkolnym. Dyrektor Szkoły Pani Joanna Marzena Sulkowska wręczyła gościom statuetki “Przyjaciela ZS Nr 2 im. 9. Pułku Strzelców Konnych”. Ja także zostałem uhonorowany tym miłym wyróżnieniem. 

Przemawiając do zgromadzonych uczestników uroczystości podziękowałem za kultywowanie pamięci o polskiej tradycji wojskowej i wielowiekowej chwale oręża polskiego,a także za wychowywanie młodzieży w duchu umiłowania wolności i troski o niepodległość Ojczyzny oraz gotowości do poświęcenia się w jej obronie. Rząd Prawa i Sprawiedliwości realizuje politykę obronną polegającą na wzmocnieniu polskiej armii i dyslokacji jej jednostek na terytorium wschodniej Polski. Ten obszar państwa jest niezwykle ważny pod względem strategicznym dla naszego bezpieczeństwa. Musimy być przygotowani na potencjalne zagrożenia,zwłaszcza w kontekście odradzającego się imperializmu rosyjskiego.
Po zakończeniu oficjalnej części obchodów odbył się piknik militarny,podczas którego młodzież ubrana w mundury wojskowe zaprezentowała specjalnie przygotowany na tę okazję pokaz.

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto