3 czerwca 2022 roku (piątek) uczestniczyłem wraz z małżonką w uroczystych obchodach Święta 14. Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego w Suwałkach. Święto to było obchodzone po raz trzeci od czasu utworzenia Pułku w 2019 roku.

Sto lat temu 24 maja 1922 roku generał Edward Rydz- Śmigły udekorował płomień trąbki sygnałowej 1  baterii 4 Dywizjonu Artylerii Konnej Srebrnym Krzyżem Orderu Virtuti Militari V klasy. Od  tamtej pory 24 maja obchodzone jest święto wojska w Suwałkach. W tym roku uroczyste obchody zorganizowano, aby przybliżyć historię Pułku mieszkańcom regionu oraz zaprezentować aktualny jego potencjał. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Świętą w Kościele pod wezwaniem Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Suwałkach, który w okresie międzywojennym był Kościołem garnizonowym. Następnie pododdziały i zaproszeni goście spotkali się na placu apelowym pułku. Zebranych powitał dowódca 14. Pułku Przeciwpancernego pułkownik Ireneusz Król. Podczas uroczystości wyróżniający się żołnierze i pracownicy otrzymali odznaczenia i awanse. Pułk zaprezentował swoje nowe pojazdy i uzbrojenie.

W swoim wystąpieniu powiedziałem:

„ Z otuchą, satysfakcją, a zwłaszcza poczuciem zwiększonego bezpieczeństwa odnosimy się do faktu, że w Suwałkach jest wojsko, że na Przesmyku Suwalskim jest 14. Pułk Przeciwpancerny. W  ramach nowej ustawy o obronie Ojczyzny będzie miał on większe szanse i większe możliwości rozwinięcia kadrowego i sprzętowego, tutaj przy Przesmyku Suwalskim, w bezpośredniej bliskości zagrożenia rosyjskiego ten pułk i w ogóle wojsko jest bardzo potrzebne. Jeszcze niedawno suwalski Pułk miał zostać zlikwidowany, w 2010 roku, za naszych poprzedników spod znaków PO i PSL Suwalski Pułk został rozformowany, pozostał tylko niewielki dywizjon, który miał również zostać stąd przeniesiony do Węgorzewa. Dzięki 9- letnim zabiegom i zrozumieniu potrzeb obronnych przez rząd Prawa i Sprawiedliwości oraz decyzji Ministra Obrony Narodowej Mariusza Błaszczaka, do którego o to się zwracałem od 2019 roku mamy znowu w Suwałkach jednostkę wojskową w postaci Pułku Przeciwpancernego z jego wielkim znaczeniem i  uzasadnioną potrzebą.”

 Jestem wdzięczny Kapitule i dowódcy 14. Suwalskiego Pułku Przeciwpancernego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego za uhonorowanie mnie podczas uroczystości odznaką Pułku.

W uroczystości święta Pułku uczestniczył pułkownik Andrzej Kupis- zastępca szefa Wojsk Rakietowych i Artylerii reprezentujący Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych. Udział wzięli również zaproszeni samorządowcy , komendanci służb mundurowych oraz przedstawiciele innych instytucji rządowych i samorządowych, a także uczniowie klas mundurowych z Zakładu Doskonalenia Zawodowego Białystok Szkoła i Ośrodek Kształcenia Zawodowego w Suwałkach oraz I Liceum Ogólnokształcące im. Grzegorza Piramowicza w Augustowie.

galeria zdjęć:

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/60559175/swieto-pulku-w-suwalkach

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/214693

https://suwalki.naszemiasto.pl/swieto-suwalskiego-pulku/ar/c1-8849295

https://radio5.com.pl/2022/06/swieto-14-pulku-przeciwpancernego/

https://www.suwalki24.pl/article/1,14_suwalski_pulku_przeciwpancerny_w_suwalkach_obchodzil_swoje_swieto_zdjecia_wideo