1 września 2019 roku (niedziela) uczestniczyłem w obchodach 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej, które odbyły się przy Pomniku Żołnierzy Września 1939 roku w Suwałkach.

W swoim wystąpieniu zaznaczyłem, że rocznicę najstraszliwszego konfliktu zbrojnego w dziejach świata obchodzimy ku pamięci i przestrodze:

Spotykamy się dziś w różnych miejscach Polski, aby przypomnieć współczesnym ludziom tamte dni jako przestrogę, która powinna być przeniesione także na przyszłe dzieje, żeby już nigdy więcej takie zbrodnie nie miały miejsca.

 

Dzisiaj padły bardzo ważne słowa prezydenta Niemiec, zwracającego się do Polaków z prośbą o wybaczenie. Taka powinna być postawa Niemców od samego początku po tych tragicznych i nieodwracalnych wydarzeniach. Z postawą prezydenta Niemiec wiążą się nadzieje na przyszłe relacje polsko-niemieckie. Oby nikt tych stosunków nie zakłócał.

Podczas uroczystości wspólnie z przedstawicielami wojska złożyłem kwiaty pod Pomnikiem Żołnierzy Września 1939 roku.

Z Suwałk w 1939 roku ruszyły do walk 45. Pułk Piechoty oraz 2. Suwalska Brygada z czterema swoimi pułkami. Wielu żołnierzy nie powróciło do domu.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/44191611/suwalki-obchody-80-rocznicy-wybuchu-ii-wojny-swiatowej

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/173058

http://www.suwalki24.pl/article/1,suwalskie-obchody-80-rocznicy-wybuchu-ii-wojny-swiatowej-nigdy-wiecej-wideo-i-zdjecia

80. rocznica wybuchu II wojny światowej