6 września 2019 roku (piątek) uczestniczyłem w konferencji prasowej, podczas której poinformowano, że Narodowy Fundusz Zdrowia zwiększył kontrakt na 17 dodatkowych łóżek w Samodzielnym Publicznym Zespole Zakładów Opieki Długoterminowej w Augustowie. Łącznie placówka będzie mogła przyjąć 50 osób potrzebujących pomocy.

Są pacjenci oczekujący na te łóżka i to jest główny powód, który sprawił, że ta decyzja została podjęta. Od 1 października tego roku tych miejsc będzie łącznie pięćdziesiąt.

Nasze starzejące się społeczeństwo potrzebuje coraz większej liczby miejsc opieki długoterminowej, w związku z tym w całym kraju muszą powstawać takie zakłady.

Dyrektor Samodzielnego Publicznego Zespołu Zakładów Opieki Długoterminowej w Augustowie Krystyna Wilczewska zaznaczyła, że kolejka do hospicjum jest dość długa, ale dzięki tej decyzji znacznie się skróci:

Jest w tym momencie 70 osób, które czekają na przyjęcie do naszego zakładu i na usługi opiekuńcze. Te 17 łóżek, które otrzymamy od 1 października to naprawdę dużo, bo dzięki temu ta kolejka będzie się zmniejszała.

Od dnia 1 stycznia 2019 r. Podlaski Oddział Wojewódzki Narodowego Funduszu Zdrowia finansował świadczenia realizowane w zakładzie opiekuńczo – leczniczym w ramach 27 łóżek. Mając na uwadze potrzeby zdrowotne mieszkańców powiatu augustowskiego oraz powiatów ościennych od dnia 1 lipca 2019 r. Podlaski OW NFZ zakontraktował dodatkowe 6 łóżek. Tym samym ilość zakontraktowanych łóżek u świadczeniodawcy w zakładzie opiekuńczo-leczniczym wzrosła do 33. Od 1 października liczba takich łóżek wynosić będzie 50.

Od 1 stycznia 2020 roku wzrośnie dzienna stawka opłacana przez NFZ za każdy dzień pobytu w stosunku do I półrocza 2018 będzie wynosił 17% do 95,05 zł.

Podziękowałem władzom Powiatu Augustowskiego, pani Dyrektor i całemu personelowi za wkład w rozwój placówki, która w tym roku została zmodernizowana.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/44277916/nowe-szanse-na-leczenie-oraz-pomoc-ciezko-chorym-seniorom

Od 1 października br. Samodzielny Publiczny Zespołu Zakładów Opieki Długoterminowej w Augustowie będzie największą placówką tego rodzaju w regionie