98-letnia Zofia Matias ze Złotym Medalem za Zasługi dla Policji

23 maja 2018 roku (środa) uczestniczyłem w uroczystym spotkaniu w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Łodzi, podczas którego wręczyłem Pani Zofii Matias Złoty Medal za Zasługi dla Policji.

Pani Zofia Matias jest strażniczką pamięci o Marianie Antczaku, 24-letnim funkcjonariuszu Policji Państwowej zastrzelonym przez bandytę 3 listopada 1929 roku w Łęczycy. 9-letnia wówczas Zosia spotkała funkcjonariusza na korytarzu Komendy Policji w dniu jego śmierci. To ona przekazuje kolejnym pokoleniom historię przygotowania do ostatniej służby uhonorowanego pośmiertnie Krzyżem Zasługi za Dzielność posterunkowego Mariana Antczaka, jak również inne opowieści z życia codziennego policjantów okresu międzywojennego. Przez dziesięciolecia opiekowała się grobem zamordowanego policjanta. Pani Zofia Matias pochodzi z Tuliszkowa, niewielkiego miasteczka w powiecie tureckim. Jej ojciec, Maksymilian Macudziński, służył w Legionach w 3. Pułku Saperów. Walczył z bolszewikami pod Grodnem, gdzie został ranny. W 1923 roku wstąpił do Policji i został przydzielony do powiatu łęczyckiego. Zmarł wskutek choroby w 1939 roku. Pani Zofia Matias od 1929 roku nieprzerwanie mieszka w Łęczycy. Była stomatologiem, ukończyła Uniwersytet w Łodzi w 1951 roku. Jako córka przedwojennego policjanta w okresie PRL-u niejednokrotnie doświadczała przykrości i upokorzeń, np. po wojnie wraz z rodziną nie mogła liczyć na powrót do swojego przedwojennego mieszkania przez kilka lat zajmując przydzielone im małe mieszkanie z ciemną kuchnią. Dochowała się dwóch synów, troje wnucząt i czworo prawnucząt. Swoje dzieci wychowywała w duchu patriotycznym z tradycją rodziny wojskowej w tle.

Gdyby nie Pani, pamięć o Marianie Antczaku nie zachowałaby się. Ale zasługi Pani Zofii nie dotyczą tylko jednej osoby. Współczesna Policja ma tradycję i  etos – wartości, do których można nawiązywać. Dzisiejsza Policja świadomie nawiązuje do formacji z okresu międzywojennego. To naprawdę cieszy, że obywatele mają do czynienia ze służbą, która potrafi jednocześnie czerpać z tradycji i odpowiadać na współczesne wyzwania.

Podczas uroczystości wręczyłem również wyróżnienia 8 funkcjonariuszom, którzy wzorowo wykonują swoje zadania.

 

 

Uroczystość z okazji Dnia Strażaka w Komendzie Wojewódzkiej PSP w Łodzi

Podczas uroczystości z okazji Dnia Strażaka, która odbyła się w Komendzie Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Łodzi podziękowałem strażakom za ich codzienną, oddaną służbę na rzecz mieszkańców województwa łódzkiego.

Pragnę najserdeczniej podziękować wszystkim łódzkim strażakom za codzienne, całodobowe czuwanie nad bezpieczeństwem państwa i obywateli. Dziękuję funkcjonariuszom, ale też druhnom i druhom ochotnikom. Gdy obywatele znajdują się w opresji, strażacy niosą im swoją pomoc bezinteresownie, szybko i skutecznie. Mamy świadomość, że nie zostaniemy pozostawieni sami sobie w nieszczęśliwych zdarzeniach. Wracajcie bezpiecznie z każdej akcji.

Mówiłem również o programie modernizacji służb mundurowych na lata 2017-2020. W jego ramach na Straż Pożarną przeznaczona została kwota ponad 1,7 mld zł, z czego na ochotnicze straże pożarne – 501 mln zł. Środki z programu przeznaczone są na zakup nowoczesnego sprzętu, w tym tego najbardziej wysokospecjalistycznego wyposażenia, samochodów ratowniczo-gaśniczych, budowę nowych komend, strażnic, remonty infrastruktury potrzebnej do codziennego funkcjonowania służb, a także na podwyżki wynagrodzeń funkcjonariuszy. Ważne, realizowane obecnie inwestycje w województwie łódzkim to m. in. budowa jednej z jedenastu jednostek ratowniczo-gaśniczych w Łodzi (w całym województwie są 34 takie jednostki) oraz budowa bazy wodno-nurkowej w Sieradzu.

Podczas spotkania, w którym udział wziął m. in. Komendant Główny PSP gen. brygadier Leszek Suski wręczyłem strażakom odznaczenia pańtswowe i resortowe: Brązowy Krzyż Zasługi, Medale za Długoletnia Służbę, Odznaki Zasłużony dla Ochrony Przeciwpożarowej. Czterech oficerów otrzymało nominacje na wyższe stopnie służbowe.

Po zakończeniu apelu odbyła się odprawa z komendantami miejskimi i powiatowymi Państwowej Straży Pożarnej województwa łódzkiego.