10 października 2018 roku (środa) wspólnie z Panem Premierem Mateuszem Morawieckim spotkaliśmy się w Sejnach z uczestnikami zakończonego tego dnia biegu „Wokół Niepodległej”. W sztafecie wzięło udział blisko 1000 funkcjonariuszy i pracowników cywilnych Straży Granicznej, a także prawie 400 strażaków, policjantów, harcerzy i uczniów. Każdy z uczestników przebiegł średnio około 3,5 km, a sztafeta pokonała łącznie dystans prawie 3600 km, czyli tyle, ile wynosi długość granicy Rzeczypospolitej.
W swoim wystąpieniu podkreśliłem, że Straż Graniczna to formacja patriotyczna, która swoją piękną tradycją nawiązuje do Korpusu Ochrony Pogranicza, a pomysł biegu stanowi wyraz tego patriotyzmu i troski o Polskę. Dodałem, że w ten sposób strażnicy graniczni potwierdzili swoje przywiązanie do naszej niepodległej Ojczyzny:
Można z tego biegu uczynić pewien symbol. Bo tak, jak nieprzerwanie przez 18 dni i nocy biegliście wokół Niepodległej, tak nieprzerwanie przez całą dobę, przez 365 dni w roku chronicie naszą granicę.
Zaznaczyłem, że słowa ślubowania funkcjonariuszy Straży Granicznej umieszczone w pałeczce: „Nic dla siebie wszystko dla Ojczyzny” są także przesłaniem dla nas wszystkich, którzy dedykujemy swoje serca, myśli i działania wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej.
Pan Premier podziękował wszystkim funkcjonariuszom i innym biegaczom za piękny wysiłek sportowy, który pozwolił uhonorować wspaniałe święto stulecia odzyskania niepodległości.
Wspólnie z szefem rządu nagrodziliśmy uczestników sztafety „Wokół Niepodległej” wręczając im symboliczne medale.
Trasa biegu prowadziła po drogach i ścieżkach przy granicy, ale także po drogach powiatowych i krajowych m. in. przez Przemyśl, Nowy Sącz, Zakopane, Świecko, Słubice, Hel, Władysławowo i Szczecin. Na trasie znajdowały się ważne historycznie punkty honorowe, czyli miejsca związane z walką o niepodległość, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów.
Funkcjonariusze, którzy wzięli udział w biegu, ustanowili tym samym rekord Polski w najdłuższej sztafecie biegowej pod względem pokonanego dystansu, a także długości czasu, w którym odbywał się bieg (18 dni).