19 listopada 2009 roku poseł Jarosław Zieliński wziął udział w uroczystym spotkaniu zorganizowanym w podlaskim Senacie w 65. rocznicę przybycia do Nowej Zelandii dzieci polskich- Małych Tułaczy,wywiezionych w latach drugiej wojny światowej z Ojczyzny na Syberię. W spotkaniu uczestniczyli m.in. ambasadorowie Nowej Zelandii i Iranu w Polsce,wiceminister spraw zagranicznych Rzeczypospolitej Polskiej,przedstawiciele Sejmu i Senatu,wybitni ludzie kultury,sztuki,nauki i filmu.

Główną bohaterką spotkania była Pani Krystyna Tomaszyk,jedna z Małych Tułaczy z okresu wojny,wywieziona przez władze sowieckie z Sokółki,gdzie mieszkała przed wojną Jej rodzina,na Syberię. Pobyt Pani Krystyny Tomaszyk,z domu Skwarko,w Senacie Rzeczypospolitej Polskiej związany był z promocją jej książki „Droga i pamięć. Przez Syberię na antypody” poświęconej- zgodnie z podtytułem – gehennie wojny i tułaczce Polaków przez Syberię i Persję na antypody- do Nowej Zelandii.

Dwa dni wcześniej – 17 listopada 2009 roku- z inicjatywy posła Jarosława Zielińskiego w porozumieniu z Biurem Polonijnym Kancelarii Senatu zostały zorganizowane spotkania Pani Krystyny Tomaszyk w Sokółce i Białymstoku.

W przypadku Sokółki był to dla autorki książki „Droga i pamięć” sentymentalny powrót do kraju lat dziecinnych (została wywieziona z Sokółki na Syberię,gdy miała 8 lat). Sokólskie spotkanie odbyło się w Gimnazjum nr 1 i uczestniczyła w nim głównie młodzież. Mogło ono dojść do skutku dzięki życzliwości Burmistrza Sokółki Pana Stanisława Małachwieja.
Zorganizowania spotkania w Białymstoku podjęło się Stowarzyszenie „Wspólnota Polska” oraz dyrektor Książnicy Podlaskiej Pan Jan Leończuk. Uczestniczyło w nim wiele starszych osób,dla których syberyjskie losy Polaków z czasu II wojny światowej są wciąż świeżym i bolesnym przeżyciem- osobistym,rodzinnym i patriotycznym.

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto