7 marca 2018 roku (środa) uczestniczyłem w spotkaniu z funkcjonariuszkami i pracownicami cywilnymi Policji, które odbyło się w Komendzie Głównej Policji w Warszawie. Było ono okazją do złożenia życzeń z okazji Dnia Kobiet oraz wyrażenia uznania dla ich codziennej służby i pracy.

Zwracając się do zgromadzonych Pań podkreśliłem, że pełnią one te same obowiązki, co mężczyźni i muszą sprostać takim samym wymaganiom jak oni. Swoje zadania wykonują przy tym z dużym zaangażowaniem, wykazując się wielką siłą charakteru, ale także cierpliwością i empatią. Kobiety pracują we wszystkich pionach Policji – zasilają szeregi prewencji, pełnią funkcję dzielnicowych, patrolują drogi, kierują radiowozami, służą w wydziałach kryminalnych czy w policji konnej. 

Podziękowałem kobietom pracującym w Policji za wkład nie tylko w bezpieczeństwo, ale też w nasze życie społeczne. Dodałem, że wszyscy służymy naszemu państwu, a płeć nie ma tutaj znaczenia.

Podczas spotkania Panie wysłuchały przygotowanego specjalnie na tę okazję koncertu w wykonaniu Orkiestry Reprezentacyjnej Policji i skrzypka Pana Bogdana Kierejszy. Gościem specjalnym była Pani Alicja Węgorzewska.

Obecnie w polskiej Policji służy ponad 15 tys. kobiet, co stanowi 16% wszystkich policjantów. Najwięcej pań jest w szeregach służb prewencyjnej i kryminalnej. 700 kobiet zajmuje stanowiska kierownicze, a w 2016 roku – po raz pierwszy w historii – kobieta została Zastępcą Komendanta Głównego Policji.