15 lutego 2015 roku w Sejnach odbyły się uroczystości upamiętniające 75. rocznicę pierwszej zsyłki na Sybir z czasu II wojny światowej oraz 73. rocznicę powstania Armii Krajowej. Głównym organizatorem obchodów było Stowarzyszenie Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej z jego prezesem krajowym Panem Arturem Kondradem oraz dyrektorem północno-wschodniego oddziału regionalnego Panią Barbarą Kuklewicz.

Uroczystość rozpoczęła się Mszą świętą w intencji Ojczyzny i Sybiraków w Bazylice pw. Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny w Sejnach pod przewodnictwem Księdza Biskupa Romualda Kamińskiego. Następnie jej uczestnicy w sali Miejskiego Ośrodka Kultury wysłuchali wyjątkowego w swojej wymowie koncertu w wykonaniu Leszka Czajkowskiego i Pawła Piekarczyka,kilku patriotycznych utworów w wykonaniu młodzieży oraz wystąpień okolicznościowych zaproszonych gości.

W swoim przemówieniu nawiązałem do homilii Księdza Biskupa Romualda Kamińskiego,który mówił m. in. o tym,że trzeba wyrastać z tego samego korzenia,aby czuć i rozumieć potrzebę kultywowania pamięci o tragicznych wydarzeniach w naszej historii,ich bohaterach i ofiarach. Przywołałem słowa Adama Mickiewicza: „Jeśli zapomnę o Nich – Ty,Boże na niebie,zapomnij o mnie”,apelując o ich bardzo poważne potraktowanie,ze wszystkimi konsekwencjami w przypadku ich zlekceważenia. Raz jeszcze starałem się uzmysłowić,że nasza pamięć o tych,którzy zginęli za Polskę,jest zobowiązaniem moralnym,ludzkim i patriotycznym,ale służy też podtrzymywaniu narodowej tożsamości i wspólnoty,bo naród,który zapomina o przeszłości,przekreśli swoją przyszłość i traci do niej prawo. Podkreśliłem także siłę polskiego patriotyzmu i zdolność Polaków do odradzania ducha narodowego i jego szlachetnych pierwiastków,co w przypadku powrotu po latach zakazów,a nawet braku własnej państwowości do kultywowania pamięci o Sybirakach,Niezłomnych Żołnierzach Wyklętych,Obławie Augustowskiej i innych kartach naszej heroicznej i tragicznej historii potwierdza prawdziwość słów Adama Mickiewicza:

„Nasz naród jak lawa,
Z wierzchu zimna i twarda,sucha i plugawa,
Lecz wewnętrznego ognia sto lat nie wyziębi,
Plwajmy na tę skorupę i zstąpmy do głębi.”

W spotkaniu uczestniczyli m. in. polscy kombatanci z Białorusi – Żołnierze Wyklęci,na czele z Panią kpt. Weroniką Sewastianowicz – prezesem Związku Żołnierzy Armii Krajowej na Białorusi.

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto