25 kwietnia 2022 roku (poniedziałek) wziąłem udział we wspólnym sadzeniu lasu w leśnictwie Busznica  (Nadleśnictwo Szczebra). W nasadzeniu wzięli udział uczniowie wraz z nauczycielami z Zespołu Szkół im. Powstańców Styczniowych w Nowince, wójt Gminy Nowinka Pani Teresa Strękowska, pracownice biura Nadleśnictwa Szczebra wraz z Nadleśniczym Panem Wojciechem Stankiewiczem. Nad prawidłowością sadzenia drzewek czuwał leśniczy leśnictwa Busznica Pan Dariusz Borkowski.

Zostało posadzone prawie 5000 sztuk sadzonek sosny pospolitej. Sadzenie lasu zakończone zostało ogniskiem dla młodzieży nad jeziorem Busznica przygotowanym przez Koło Gospodyń Wiejskich z miejscowości Szczebra.

W tym roku w Nadleśnictwie Szczebra zostanie posadzonych w sumie ponad 820 000 sztuk sadzonek drzew na łącznej powierzchni ponad 115 hektarów. To gigantyczne i szalenie ważne przedsięwzięcie, które zostanie zakończone w maju.

Podziękowałem uczniom i nauczycielom Szkoły Podstawowej w Nowince za zaangażowanie w proces sadzenia młodego lasu. Powiedziałem m.in.:

„Wasza dzisiejsza aktywność ma wymiar praktyczny, bo dzięki Wam zaczną tutaj rosnąć nowe drzewa, które dopiero za kilkadziesiąt lat staną się dorosłym lasem, ale także aspekt edukacyjny i wychowawczy, ponieważ jest to dobra okazja, aby nabrać większego szacunku dla ludzi poprzednich pokoleń, dzięki którym mamy dzisiaj tak piękne polskie lasy, nazywane czasem perłą w naszej polskiej koronie oraz stanąć w pokorze wobec upływu czasu, który wobec krótkości ludzkiego życia wymaga od nas spojrzenia na świat w kategoriach długiego trwania. Uczy nas tego las i rządzące nim prawa czasu i prawa przyrody”.

 

galeria zdjęć: