3 sierpnia (czwartek) uczestniczyłem w briefingu prasowym poświęconym naborowi wniosków do 3. edycji programu „Moja Woda” obsługiwanego przez Wojewódzkie Fundusze Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.
Podczas konferencji prasowej zorganizowanej w Łomży przez Prezesa WFOŚiGW w Białymstoku dr. Macieja Borzyszkowskiego informowaliśmy o zasadach i możliwościach korzystania z tego programu.
Podczas konferencji powiedziałem m.in., że „wody nie wolno marnować, bo jest jej coraz mniej, a musi jej wystarczyć nam i przyszłym pokoleniom. Dlatego rząd Prawa i Sprawiedliwości nie tylko zachęca do jej oszczędzania i racjonalnego wykorzystania, ale wspiera też dotacjami finansowymi instalację urządzeń, które pozwalają ten cel skutecznie realizować.
Program „Moja Woda” pomaga w racjonalnym gospodarowaniu wodą. Ze smutkiem obserwujemy nawet na naszych terenach wschodniej i północno-wschodniej Polski, że w rzekach i jeziorach jest coraz mniej wody. W związku z tym wody pochodzącej z opadów, z deszczu nie wolno marnować. Trzeba ją w sposób sensowny zagospodarowywać, nie odprowadzać do kanalizacji, zainwestować w takie rozwiązania techniczne, które pozwolą na jej kumulowanie, retencjonowanie, wykorzystywanie np. do podlewania roślin. Woda jest cennym darem i trzeba się o ten dar troszczyć”.
W ramach programu „Moja Woda”, można będzie uzyskać dotację w wysokości 6 tys. zł, która obejmuje do 80 proc. kosztów kwalifikowanych przedsięwzięcia służącego przydomowej retencji.
Pieniądze z NFOŚiGW należy przeznaczyć na zakup komponentów, które są trwałą częścią systemu nawadniania czy innego wykorzystywania wód opadowych oraz na koszty adaptacji elementów już istniejących.
Galeria zdjęć:
Relacje medialne:
https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/229353
https://bialystok.tvp.pl/71743068/rusza-nabor-wnioskow
https://mylomza.pl/artykul/nowa-edycja-programu/1463097
https://wspolczesna.pl/program-moja-woda-ma-lagodzic-skutki-suszy-ruszyly-dotacje-na-przydomowe-systemy-zbierania-deszczowki/ar/c1-17775425