22 września 2018 roku (sobota) w Berżnikach (powiat sejneński) uczestniczyłem w rozpoczęciu sztafety „Wokół Niepodległej” dla upamiętnienia setnej rocznicy odzyskania niepodległości. Około 500 funkcjonariuszy i pracowników Straży Granicznej pobiegnie wzdłuż polskiej granicy nieprzerwanie przez 18 dni, w czasie których pokonają około 3600 km.

Zwracając się do przybyłych gości, podkreśliłem znaczenie tego biegu, a uczestnikom sztafety życzyłem siły i wytrwałości w tym szlachetnym przedsięwzięciu:

Wszystkim uczestnikom życzę satysfakcji z udziału, ale także bezpiecznego przebiegu tej inicjatywy. My Wam sekundujemy, ale to Wy jesteście bohaterami tego, co będzie się działo od dzisiaj do 10 października przez 18 dni – ponad 3600 km wokół Rzeczypospolitej.

Podziękowałem również wszystkim zaangażowanym w przygotowanie i przebieg sztafety:

Dziękuję za tę piękną inicjatywę na stulecie odzyskania przez Polskę niepodległości funkcjonariuszom Straży Granicznej, którzy na kolejnych odcinkach będą przejmować pałeczkę sztafetową, podziękowania składam na ręce Komendanta Głównego gen. bryg. Tomasza Pragi oraz wszystkich, którzy przyczynili się do zorganizowania tego biegu.

Dodałem, że słowa ślubowania funkcjonariuszy Straży Granicznej umieszczone w pałeczce: „Nic dla siebie wszystko dla Ojczyzny” są także przesłaniem dla nas wszystkich, którzy dedykujemy swoje serca, myśli i działania wolnej i niepodległej Rzeczypospolitej.

Bieg, który wystartował w Berżnikach, tuż przy granicy polsko-litewskiej rozpoczęło około 20 funkcjonariuszy. Na trasie biegu znajdą się ważne historycznie punkty honorowe, czyli miejsca związane z walką o niepodległość. Zostaną tam złożone wiązanki kwiatów. W honorowych odcinkach biegu wezmą udział przedstawiciele innych służb, urzędów i instytucji. Uczestnicy biegu „Wokół Niepodległej” pobiją rekord Polski w kategorii najdłuższy bieg sztafetowy. Trasę zarejestrują urządzenia GPS, w które będą wyposażeni biegacze.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/39129891/z-berznik-wyruszyla-sztafeta-strazy-granicznej

http://wiadomosci.tvp.pl/39128145/sztafeta-pogranicznikow-wzdluz-granicy-rp

http://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/159987

https://dzieje.pl/aktualnosci/z-berznik-wyruszyla-sztafeta-strazy-granicznej-wokol-niepodleglej

https://bia24.pl/kategorie/wiadomosci/rekordowo-d%C5%82ugi-bieg-stra%C5%BCy-granicznej-wok%C3%B3%C5%82-niepodleg%C5%82ej-z-okazji-100.-rocznicy.html

https://www.strazgraniczna.pl/pl/aktualnosci/6942,Inauguracja-biegu-sztafetowego-Wokol-Niepodleglej.html

http://przeglad-sejnenski.pl/kat/aktualnosci/z-berznik-wyruszyla-sztafeta-strazy-granicznej

Podlaskie: sztafeta Straży Granicznej z okazji setnej rocznicy odzyskania niepodległości