15 sierpnia 2020 roku uczestniczyliśmy z żoną w uroczystości religijnej organizowanej już od dwudziestu lat w Studzienicznej (powiat augustowski), która jak co roku rozpoczęła się od Mszy św. przy kaplicy na wyspie. Przewodniczył jej kard. Gerhard Ludwik Müller, a homilię wygłosił bp Jerzy Mazur, biskup ełcki. W czasie trwania Mszy św. zostały poświęcone wianki i wiązanki sporządzone z tegorocznych zbóż i kwiatów.

Po Eucharystii odbyło się wyjątkowe nabożeństwo różańcowe na jeziorze Studzienicznym. Na oświetlonych lampionami, pochodniami, świecami i zniczami jednostkach pływających, wierni odmawiali różaniec. Nabożeństwo zakończył Apel Jasnogórski, wspólna agapa i występy zespołów muzycznych. Wśród uczestników uroczystości obecna była Pani Poseł Agata Wojtyszek (wraz z mężem), reprezentująca w Sejmie województwo świętokrzyskie.

„Różaniec na wodzie” stał się już tradycją na malowniczym jeziorze Studzienicznym położonym wśród borów Puszczy Augustowskiej. Corocznie przybywa tu kilka tysięcy osób, wiele z nich na swoich łódkach, kajakach, tratwach, żaglówkach, statkach i katamaranach uczestniczy we wspólnej modlitwie różańcowej. Pozostali uczestnicy nabożeństwa modlili się na brzegu.

Wszyscy wierzymy, że ta wspólna modlitwa, połączona z poetyckim pięknem miejsca i czasu, dociera przed Boży tron.

Różaniec na wodzie w Studzienicznej