1 października 2022 roku (sobota) uczestniczyłem wspólnie z żoną w IV rodzinnym pikniku edukacyjnym  „Jesień nad Kanałem Augustowskim”, który odbył się w Mikaszówce (gmina Płaska, powiat augustowski) przy jedenastej śluzie Kanału Augustowskiego. Organizatorami pikniku były: Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie, Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Białymstoku oraz Augustowskie Placówki Kultury.

Początek jesieni to koniec sezonu wodnego na Kanale Augustowskim. Organizatorzy na przywitanie nowej pory roku zaprosili na wspólny festyn już po raz czwarty. Głównym celem pikniku była edukacja dzieci, młodzieży, a także dorosłych. Wydarzenie rozpoczęło się od występu lokalnych zespołów muzycznych. Poza oprawą artystyczną dla uczestników pikniku zostały przygotowane stoiska służb mundurowych – Komendy Powiatowej Policji w Augustowie, Komendy Państwowej Straży Pożarnej w Augustowie, Straży Granicznej w Płaskiej, a także stoisko edukacyjne Wód Polskich, Parków Narodowych – Biebrzańskiego i Wigierskiego, Lasów Państwowych – Nadleśnictwa Płaska oraz Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Augustowie. W programie zaprezentowano pokaz ratownictwa wodnego z użyciem różnego rodzaju sprzętu wykorzystywanego podczas akcji ratunkowych. Uczestnicy oprócz bezpieczeństwa na wodzie, dowiedzieli się jakie wymagania stoją przed kandydatami, którzy chcieliby dołączyć do augustowskiego zespołu ratunkowego WOPR. Centrum Powiadamiania Ratunkowego 112 przeprowadziło pokaz udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Otwarcia pikniku dokonał Mirosław Markowski, dyrektor Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Białymstoku.

Do zgromadzonych uczestników pikniku powiedziałem m.in.: „Ten obszar Polski i naszego regionu charakteryzuje się unikalnymi walorami przyrodniczo- krajobrazowymi, ale i cywilizacyjnymi. Kanał Augustowski przecież jest świadectwem i dziełem nowoczesnej myśli technicznej sprzed 200 lat . Dzisiaj w zasadzie Kanał Augustowski ma głównie znaczenie turystyczne, ale powinien mieć też znaczenie gospodarcze, po to był budowany. Myśl, aby połączyć Kanał Augustowski z Jeziorami Mazurskimi i może dalej jeszcze do Bałtyku, jest odważna, choć nie nowa, byłoby to ogromne przedsięwzięcie finansowe ale mogłoby dać szansę na rozwój gospodarczy tej części Polski, tym bardziej, że obecnie na skutek sytuacji geopolitycznej Kanał nie może normalnie funkcjonować w strefie Białorusi, warto byłoby go więc bardziej otworzyć w kierunku Wielkich Jezior Mazurskich i Bałtyku.”

Kanał Augustowski to unikatowe w skali europejskiej dzieło budownictwa wodnego z pierwszej połowy XIX wieku. W tym sezonie żeglugowym przez 14 śluz Kanału Augustowskiego prześluzowano ponad 32 tyś. jednostek pływających. Wody Polskie zapowiedziały kolejne remonty zabytkowych śluz, w tym śluzy i jazu w Augustowie, a także wymianę wrót na śluzie Mikaszówka. W przyszłym roku przypada rocznica 200- lecia początku budowy Kanału  Augustowskiego. W 1968 r. Kanał Augustowski został wpisany do rejestru zabytków, a decyzją Prezydenta RP w 2007 r. stał się Pomnikiem Historii.

Galeria zdjęć:

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/63086595/rodzinny-piknik-edukacyjny-jesien-nad-kanalem-augustowskim

https://poranny.pl/powitanie-jesieni-nad-kanalem-augustowskim/ar/c7-16925743

https://wspolczesna.pl/powitanie-jesieni-nad-kanalem-augustowskim/ar/c7-16925743

https://bialystok.wody.gov.pl/aktualnosci/1635-iv-rodzinny-piknik-jesien-nad-kanalem-augustowskim

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/218735

https://augustow.org/2022/za-nami-iv-edycja-pikniku-jesien-nad-kanalem-augustowskim/