19 września 2021 roku (niedziela) uczestniczyłem wraz z żoną w obchodach 101. rocznicy Bitwy Niemeńskiej zorganizowanych w Sokółce przez władze samorządowe Miasta i Powiatu. W tym roku Sokółka była jedynym miejscem, w którym została upamiętniona ta rocznica.

Przemawiając do zgromadzonych uczestników uroczystości pod pomnikiem Marszałka Józefa Piłsudskiego w Sokółce podziękowałem władzom samorządowym oraz mieszkańcom Sokółki i powiatu sokólskiego za kultywowanie pamięci o tej ważnej bitwie, która – po Bitwie Warszawskiej – przesądziła o ostatecznym kształcie wschodnich granic II Rzeczypospolitej i ocaleniu świeżo odzyskanej niepodległości naszej Ojczyzny.

„ Bitwa Niemeńska – powiedziałem m.in. – była równie ważna jak Bitwa Warszawska. O ile Bitwa Warszawska stała się już w ostatnich latach istotną częścią świadomości zbiorowej Polaków, o tyle Bitwa Niemeńska wciąż czeka jeszcze  na swoje należne jej miejsce w naszej pamięci patriotycznej. Zasługuje ona na to, by uroczystości rocznicowe z nią związane uzyskały rangę ogólnopolską”.

Galeria:

Relacje medialne:

https://sokolka.naszemiasto.pl/101-rocznica-bitwy-niemenskiej-w-sokolce-swietowano-mimo/ar/c1-8460169

https://isokolka.eu/sokolka/40527-101-lat-po-bitwie-niemenskiej-wielkim-zwyciestwie-nad-bolszewicka-nawala-uroczystosci-w-sokolce-wideo-foto

https://sokolka.tv/index.php/18285-obchody-bitwy

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/204608