13 kwietnia 2019 roku (sobota) uczestniczyłem w przysiędze wojskowej 75 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, która odbyła się w Tykocinie. Zasilą oni 1. Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej, która liczy już ponad 2 tysiące żołnierzy.

Zwracając się do żołnierzy pogratulowałem wszystkim wojskowym złożonej przysięgi. Podkreśliłem, że są oni spadkobiercami chlubnej tradycji Armii Krajowej i Żołnierzy Niezłomnych, którzy podjęli walkę o prawdziwą, pełną i rzeczywistą niepodległość. Podziękowałem również składającym przysięgę wstępującym do WOT, co oznacza podjecie się gotowości do obrony ojczyzny.

W złożonej przysiędze ślubowaliście sprawę Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić. Mam nadzieję, że nigdy nie będziecie musieli tego udowadniać. Chcemy pokoju i tego, by Polska była krajem bezpiecznym. Jednak cała historia uczy, że gwarantem niepodległości państwa jest silna armia. Jesteśmy członkiem NATO, wojska sojusznicze stacjonują na terytorium Rzeczypospolitej, modernizujemy polskie wojsko, zwiększamy na nie nakłady budżetowe, rozwijamy je liczebnie i rozwijamy piaty rodzaj sił zbrojnych – obronę terytorialną. To wszystko jest niezbędne i bardzo ważne. Ale podstawowym fundamentem naszego bezpieczeństwa jest patriotyzm polskich obywateli. Wy dajecie dowód tego patriotyzmu.

Przysięgę na sztandar 18 Białostockiego Pułku Rozpoznawczego złożyło 75 ochotników z całego województwa. Wśród nowo zaprzysiężonych żołnierzy był też potomek oficera zamordowanego w Katyniu. To symboliczne, ponieważ 13 kwietnia obchodzony jest Dzień Pamięci Ofiar Zbrodni Katyńskiej. Złożenie ślubowania poprzedził szesnastodniowy kurs podstawowy. Kolejne szkolenia nowi żołnierze rozpoczną już w maju.

Podczas uroczystości obecni byli przedstawiciele władz państwowych, samorządowych oraz kombatanci. List ministra obrony narodowej Mariusza Błaszczaka skierowany do żołnierzy odczytał europoseł Prawa i Sprawiedliwości, Karol Karski. Uroczystości zakończyła defilada wojskowa.

Do Wojsk Obrony Terytorialnej wstąpiło ponad 19 tysięcy żołnierzy. Ponad 2 tysiące z nich służy w podlaskiej brygadzie. 1 Podlaska Brygada Obrony Terytorialnej im. gen. bryg. Władysława Liniarskiego ps. „Mścisław” została powołana w pierwszym etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem działania jest województwo podlaskie. W skład brygady wchodzą cztery bataliony lekkiej piechoty (blp): 11 blp z siedzibą w Białymstoku, 12 blp w Suwałkach, 13 blp w Łomży oraz 14 blp z siedzibą w Hajnówce.

 

Relacje medialne:

https://zambrow.org/artykul/zolnierze-wojsk-obrony/642053

http://bialystok.naszemiasto.pl/artykul/terytorialsi-przysiegali-w-tykocinie-zdjecia,5080453,artgal,t,id,tm.html

https://bia24.pl/kategorie/wiadomosci/terytorialsi-przysi%C4%99gali-w-tykocinie.html