16 lipca 2022 roku (sobota) uczestniczyłem wraz z małżonką w przysiędze na sztandar 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej stu żołnierzy w Augustowie. Była to czterdziesta przysięga wojskowa Żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej, w tym trzecia, która odbyła się w Augustowie.

Słowa roty przysięgi wojskowej wypowiedziało stu żołnierzy ochotników ze wszystkich rejonów województwa podlaskiego. Aktualne szkolenie podstawowe objęło największą w tym roku grupę rekrutacyjną żołnierzy. Aż 2/3 nowo powołanych to osoby w wieku 18 i 19 lat. Jest to efekt działań rekrutacyjnych podjętych podczas kwalifikacji wojskowej. W tym roku zgłosiło się ponad 50% więcej kandydatów niż w roku ubiegłym.

Pogratulowałem żołnierzom złożonej przysięgi i nawiązując do zagrożenia związanego z przesmykiem suwalskim powiedziałem m.in.:

„To jest już trzecia przysięga w Augustowie. Ta ziemia zawsze była patriotyczna, co udowodniła w naszej wspólnej historii, znajdujemy się na ziemi augustowskiej, najbliżej tego miejsca jaki definiowany jest jako współczesne największe zagrożenie, przynajmniej w ramach paktu północno- atlantyckiego, myślę oczywiście o przesmyku suwalskim. Tutaj potrzeba poczucia bezpieczeństwa jest wyjątkowa i ona się dzisiaj w sposób szczególny zaktualizowała. Nie powinniśmy się jednak bać, bo nie ma dzisiaj ku temu realnych powodów. Jesteśmy członkiem NATO, wzmacniamy naszą siłę obronną, unowocześniamy i rozbudowujemy polską armię. Mamy wzmacniać naszą siłę obronną, mamy wzmacniać obecność wojsk sojuszniczych, musimy czynić to nadal. Dziękuję żołnierzom, którzy złożyli dzisiaj przysięgę wojskową za to, że w tym trudnym czasie podjęliście decyzję, żeby stać się żołnierzami. Każdy rodzaj pracy dla Polski jest ważny i potrzebny, ale najwyższym wyrazem patriotyzmu jest służba w wojsku połączona z gotowością obrony jej granic, w złożonej bowiem przysiędze przyrzekliście „w potrzebie swojej ojczyzny krwi własnej ani życia nie szczędzić.”

 

 

Relacje medialne:

https://augustow.naszemiasto.pl/augustow-nowi-zolnierze-1-podlaskiej-brygady-obrony/ar/c1-8912289

https://www.suwalki24.pl/article/1,terytorialsi-przysiegali-w-augustowie-najwieksze-powolanie-w-tym-roku-zdjecia

https://bialystok.tvp.pl/61327981/zlozyli-przysiege

https://www.wojsko-polskie.pl/1bot/articles/aktualnosci-w/zapowiedz-40-przysiega-podlaskich-terytorialsow-odbedzie-sie-w-augustowie/

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/216269