5 grudnia 2020 roku (sobota) uczestniczyłem w uroczystej, ostatniej w tym roku przysiędze kolejnej grupy żołnierzy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej w Białymstoku.

Szkolenie podstawowe ukończyło w tej edycji blisko 60 żołnierzy, spośród których 40 stanęło na placu apelowym Jednostki Wojskowej w Białymstoku.

Dowódca 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej płk Sławomir Kocanowski zwrócił się do uczestników przysięgi słowami: Chociaż pochodzicie z różnych środowisk i wykonujecie różne zawody, wszystkich Was połączy za chwilę nierozerwalny węzeł odpowiedzialności za losy naszej Ojczyzny.

W swoim wystąpieniu nawiązałem do tego wątku wypowiedzi Dowódcy 1 Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej podkreślając, że wszyscy jesteśmy połączeni więzią służby Ojczyźnie i odpowiedzialności za jej losy, ale odpowiedzialność żołnierzy, którzy złożyli przysięgę wojskową ma charakter szczególny, ponieważ każdy żołnierz zgodnie z rotą przysięgi zobowiązuje się „za sprawę swojej Ojczyzny, w potrzebie krwi własnej ani życia nie szczędzić”.

Podziękowałem żołnierzom składającym przysięgę za podjęcie decyzji o wstąpieniu do wojska, która jest dowodem patriotyzmu i gotowości do obrony Ojczyzny. Podkreśliłem również ważną rolę żołnierzy wojsk obrony terytorialnej w walce z epidemią koronawirusa. Jesteście na froncie prowadzonej obecnie walki z pandemią, wspieracie służby medyczne, widzimy Was w placówkach służby zdrowia, przy pobieraniu próbek do badań na obecność koronawirusa i w innych miejscach. Realizujecie w ten sposób, tu i teraz, Waszą piękną dewizę „zawsze gotowi, zawsze blisko”.

Złożyłem także gratulacje 20 żołnierzom, którzy otrzymali podczas uroczystości awans na pierwszy stopień podoficerski.

 

Relacje medialne:

https://www.wojsko-polskie.pl/1bot/articles/aktualnosci-w/2020-12-07y-terytorialsi-przysiegali-w-biaymstoku/

https://www.wojsko-polskie.pl/1bot/articles/aktualnosci-w/2020-12-04j-transmisja-przysiegi-wojskowej/

https://bialystok.tvp.pl/51192872/nowi-terytorialsi

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/193324

https://infowire.pl/generic/release/615093/terytorialsi-przysiegali-w-bialymstoku

Przysięga wojskowa żołnierzy 1. Podlaskiej Brygady Obrony Terytorialnej