3 marca 2019 roku (niedziela) uczestniczyłem w przysiędze wojskowej czterdziestu żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, która odbyła się w Augustowie. Zasilą oni 1. Podlaską Brygadę Obrony Terytorialnej, która liczy już ponad 2 tysiące żołnierzy.

Zwracając się do żołnierzy pogratulowałem wszystkim wojskowym złożonej przysięgi:

Jesteście spadkobiercami chlubnej, heroicznej tradycji Armii Krajowej. Jesteście spadkobiercami Żołnierzy Niezłomnych, tego antykomunistycznego powojennego powstania, tych żołnierzy, którzy nie zgodzili się na udawaną, pozorowaną polską niepodległość, którzy podjęli walkę o niepodległość prawdziwą, pełną i rzeczywistą.

W swoim wystąpieniu podkreśliłem, że złożenie przysięgi przez żołnierzy WOT podczas obchodów Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych ma wymiar szczególnie symboliczny:

Ziemia Augustowska jest szczególnie doświadczona cierpieniem i walką o wolność, bo przecież tu była Obława Augustowska, która była niczym innym jak dalszą częścią represji wobec żołnierzy poakowskiego podziemia. Obchodząc Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych tutaj w Augustowie jednocześnie jesteśmy uczestnikami przysięgi tych żołnierzy, którzy do tej tradycji wprost nawiązują. To bardzo symboliczne i wymowne.

Przysięga odbyła się na Rynku Zygmunta Augusta w centrum Augustowa i była częścią obchodów Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych. Uroczystości rozpoczęły się od złożenia kwiatów pod ścianą Domu Turka, gdzie w czasie wojny mieściła się katownia NKWD.

Po przysiędze przy pomniku Żołnierzy Wyklętych odbył się apel poległych oraz złożenie kwiatów, a nad jeziorem Necko kilkaset osób uczestniczyło w biegu Tropem Wilczym. Jego uczestnicy mieli do wyboru przebiegnięcie 5 kilometrów lub 1963 metry. Drugi dystans nawiązuje do roku 1963, kiedy pojmano i stracono ostatniego z Żołnierzy Wyklętych (Józef Franczak, pseudonim „Lalek”).

Wojska Obrony Terytorialnej to piąty rodzaj sił zbrojnych – obok Wojsk Lądowych, Sił Powietrznych, Marynarki Wojennej oraz Wojsk Specjalnych. Mają ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi, a ich misją jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań WOT w czasie pokoju należy m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutków klęsk żywiołowych. Formowanie Wojsk Obrony Terytorialnej rozpoczęło się w 2017 roku.

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/41576294/40-zolnierzy-wojsk-obrony-terytorialnej-zlozylo-przysiege

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/suwalki/id/166157

Podlaskie: 40 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej złożyło przysięgę