21 czerwca 2016 roku udałem się do Krakowa,aby wziąć udział jako obserwator w ćwiczeniach taktyczno-bojowych „Błonia 2016”,które odbyły się w ramach przygotowań Państwowej Straży Pożarnej do nadchodzących Światowych Dni Młodzieży w Krakowie. Ich głównym celem było sprawdzenie możliwości likwidacji zagrożenia przy zdarzeniach masowych,jakie mogą wystąpić podczas ŚDM w zakresie ratownictwa chemiczno-ekologicznego i wysokościowego. Scenariusz ćwiczeń przedstawiał się następująco: na uczestników zgromadzenia została rozpylona niezidentyfikowana substancja w postaci białego proszku. W miejscu,w którym wystąpiło zagrożenie wybuchła panika,wskutek czego część z osób nie była w stanie samodzielnie opuścić obiektu (omdlenia,złamania kończyn itp.). Z uwagi na dużą liczbę osób poszkodowanych zdarzenie miało charakter masowy. Prawdopodobny sprawca zdarzenia uciekł na dach budynku,gdzie w wyniku upadku stracił przytomność i został uwięziony bez możliwości ewakuacji. Strażacy mieli za zadanie m. in. przeprowadzić rozpoznanie wstępne oraz zabezpieczenie miejsca zdarzenia,rozpoznanie chemiczne,dekontaminację masową przy użyciu samochodów gaśniczych i drabin mechanicznych,sprawienie ciągu dekontaminacyjnego,ewakuację uwięzionego poszkodowanego z wysokości oraz utworzenie mobilnego miejsca pracy dla sztabu.

Nad przebiegiem ćwiczeń czuwali także Komendant Główny PSP nadbryg. Leszek Suski,Zastępca Komendanta Głównego Policji insp. Jan Lach,małopolski Komendant Wojewódzki PSP bryg. Stanisław Nowak wraz z zastępcami – st. bryg. Piotrem Konarem i st. bryg. Markiem Bębenkiem,Komendant Wojewódzki Policji w Krakowie insp. Tomasz Miłkowski oraz Komendant Miejski PSP w Krakowie st. bryg. Ryszard Gaczoł.

Stan przygotowań do ŚDM pod względem bezpieczeństwa oceniłem bardzo wysoko. Wyraziłem przekonanie,że podczas tych ważnych wydarzeń będzie bezpiecznie. Otaczający nas świat nie jest zbyt bezpieczny,nie żyjemy w izolacji,jednak to,co jest w mocy najbardziej profesjonalnie działających służb praktycznie zostało już lub zostanie przygotowane.

Po ćwiczeniach udałem się na teren podkrakowskich Brzegów,aby zapoznać się również ze stanem przygotowania miejsca głównych uroczystości Światowych Dni Młodzieży.

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto

foto