4 sierpnia 2023 roku (piątek) wziąłem udział w konferencji prasowej w Grajewie z udziałem Ministra Aktywów Państwowych Jacka Sasina, parlamentarzystów i samorządowców. Dzięki wsparciu z rządowego Programu Inwestycji Dworcowych na lata 2024-2030 dworzec kolejowy w Grajewie przejdzie generalny remont.

Obiekt dworca kolejowego w Grajewie po wielu latach wrócił do właściwego dysponenta, czyli Polskich Kolei Państwowych S.A. i zostanie zmodernizowany w ramach rządowego Programu Inwestycji Dworcowych, podobnie jak ok. 300 innych budynków, w tym 130 obiektów kolejowych wpisanych do rejestru zabytków. W ramach pierwszej i drugiej edycji Programu Inwestycji Dworcowych prawie wszystkie dworce w województwie podlaskim zostaną wyremontowane. Grajewski dworzec będzie służył także obsłudze pasażerskiej budowanej trasy międzynarodowej Rail Baltica.

W swoim wystąpieniu powiedziałem m.in.: „Ambitne inwestycje kolejowe pod rządami Prawa i Sprawiedliwości nadrabiają i niwelują zapóźnienia z okresu PRL i ćwierćwiecza liberalnych rządów w Polsce, stwarzają warunki do dalszego rozwoju cywilizacyjnego oraz przywracają normalność po okresie degradacji i dewastacji kolei, kiedy prywatyzowano dworce kolejowe, likwidowano połączenia kolejowe, a nawet rozbierano odcinki torów. Społeczeństwo z ogromnym zdziwieniem obserwowało ten proces, który teraz został zahamowany i odwrócony. Cieszę się, że dzięki skutecznej polityce rządu Prawa i Sprawiedliwości realizowane są tak liczne inwestycje infrastrukturalne w naszym regionie”.

 

Galeria zdjęć:

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/229386

https://podlaskie.eu/region/przebudowa-dworca-w-grajewie-z-rzadowych-funduszy.html

https://www.portalsamorzadowy.pl/finanse/4-miliardy-zlotych-na-nowoczesne-dworce-w-calej-polsce,480031.html

http://grajewo24.pl/info/pkp-przejely-zabytkowe-dworce-kolejowe-w-grajewie-i-augustowie.30516.html

Przebudowa dworca w Grajewie z rządowych funduszy