22 czerwca 2020 roku na placu Komendy Wojewódzkiej Państwowej Straży Pożarnej w Białymstoku wspólnie z Podlaskim Komendantem Wojewódzkim PSP nadbryg. Jarosławem Wendtem oraz Prezesem Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Białymstoku dr inż. Maciejem Borzyszkowskim wręczyłem strażakom ochotnikom oraz samorządowcom promesy na zakup 19 samochodów ratowniczo-gaśniczych dla jednostek OSP w województwie podlaskim.

Dzięki wsparciu finansowemu z budżetu państwa i samorządów do jednostek OSP województwa podlaskiego trafi 19 samochodów ratowniczo-gaśniczych (17 średnich i 2 ciężkie) o łącznej wartości ok. 15 mln. zł.

Większość środków zapewnia budżet państwa (rezerwy MSWiA, dotacje dla jednostek Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego, dotacje MSWiA dla jednostek spoza KSRG oraz środki z odpisów z firm ubezpieczeniowych będących w dyspozycji Komendanta Głównego PSP) – 5 mln 642 tys. zł. Środki pochodzą również z Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej – 4 mln 118 tys. zł, ale także od samorządów – 5 mln 20 tys. zł.

Podczas uroczystości przekazane zostały decyzje o włączeniu jednostek OSP Bruszewo i Jabłoń Jankowce do Krajowego Systemu Ratowniczo-Gaśniczego.

W swoim wystąpieniu pogratulowałem jednostkom OSP i samorządom możliwości zakupu nowych samochodów ratowniczo-gaśniczych, które zwiększą bezpieczeństwo mieszkańców poszczególnych gmin. Przypomniałem, że ubiegły 2019 rok, kiedy w MSWiA nadzorowałem Strażą Pożarną, był rekordowy pod względem zakupu wozów bojowych dla jednostek OSP zarówno w całym kraju (prawie 500 samochodów ratowniczo-gaśniczych), jak i w województwie podlaskim (31 samochodów).

 

Relacje medialne:

https://bialystok.tvp.pl/48638799/podlascy-strazacy-ochotnicy-z-finansowym-wsparciem

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/185707

https://wspolczesna.pl/region-19-podlaskich-jednostek-osp-otrzymalo-promesy-na-zakup-wozow-strazackich-za-ponad-15-mln-zlotych-zdjecia/ar/c1-15040254

Promesy na zakup 19 wozów strażackich dla jednostek OSP