14 maja 2021 roku (piątek) uczestniczyłem w konferencji prasowej w Augustowie, zorganizowanej w celu podsumowania realizacji w 2020 roku rządowego programu Czyste Powietrze na terenie powiatu augustowskiego.

W konferencji uczestniczył Prezes Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej dr Maciej Borzyszkowski oraz Wicestarosta Augustowski Dariusz Szkiłądź.

W 2020 roku dzięki dofinansowaniu ze środków programu Czyste Powietrze w powiecie augustowskim wymieniono 174 kotły emitujące duże zanieczyszczenia powietrza na bardziej ekologiczne źródła ciepła. W samym mieście Augustów wymieniono 80 kotłów. W sumie beneficjenci z powiatu augustowskiego skorzystali z dotacji i pożyczek w wysokości ok. 3,2 mln złotych, a emisję dwutlenku węgla udało się ograniczyć o prawie 1000 ton.

Podziękowałem władzom powiatu augustowskiego za promocję i wspieranie programu, m.in. poprzez pomoc w zorganizowaniu punktu konsultacyjnego w Augustowie, a Wojewódzkiemu Funduszowi Ochrony Środowiska za sprawną jego realizację. Podkreśliłem też, że powiat augustowski znalazł się na 4. miejscu w województwie podlaskim, jeżeli chodzi o liczbę mieszkańców przypadającą na jeden złożony wniosek o wymianę źródła grzewczego (293 mieszkańców na jeden wniosek, lepsze wskaźniki odnotowano tylko w powiatach białostockim, suwalskim i łomżyńskim).

Czyste Powietrze to wielka wartość, to zdrowe życie powiedziałem do zgromadzonych dziennikarzy. Trzeba o nie dbać. Temu ma służyć program, na który rząd przeznaczył ogromną kwotę 103 miliardy złotych na czas jednej dekady. Powiat augustowski wygląda dobrze na tle innych powiatów w województwie. Jest na czwartym miejscu z czternastu samorządów, jeżeli chodzi o liczbę mieszkańców na jeden złożony wniosek. To jest dobra pozycja. Myślę, że ona będzie jeszcze lepsza przy zintensyfikowaniu działań w najbliższym roku.

Relacje medialne:

https://www.radio.bialystok.pl/wiadomosci/index/id/199838